Ruszyły zapisy na sprzedaż akcji Banku BPH w wezwaniu ogłoszonym przez Alior Bank

1 sierpnia rozpoczęły się zapisy na sprzedaż 66% akcji Banku BPH w wezwaniu ogłoszonym przez Alior Bank. Zapisy potrwają do 16 sierpnia, a przewidywanym terminem rozliczenia transakcji jest 24 sierpnia.


Wezwanie skierowane jest do akcjonariuszy Banku BPH, którzy mogą zapisywać się na sprzedaż akcji w 45 placówkach Biura Maklerskiego Alior Banku lub korespondencyjnie. Cena w wezwaniu wynosi 31,19 zł za akcję. Wezwanie ogłoszone przez Alior Bank dotyczy 50.600.821 akcji, stanowiących 66% wszystkich akcji Banku BPH.

 

Minimalny próg dojścia wezwania do skutku został określony na 39.275.408 akcji, stanowiących 51,23% udział w Banku BPH. Próg ten odpowiada liczbie akcji, jakie w wezwaniu Alior Bank nabyłby od spółek z Grupy GE Capital (obecnie posiadają 87,23% akcji Banku BPH), gdyby ostateczna cena płacona GE przez Alior Bank wyniosła 1.225 mln zł (cena ta będzie jednak podlegać korektom, zgodnie z umową sprzedaży akcji i podziału zawartą przez Alior Bank z GE).

 

Wezwanie do sprzedaży 66% akcji Banku BPH jest elementem transakcji nabycia przez Alior Bank podstawowej działalności Banku BPH, bez portfela kredytów hipotecznych i BPH TFI. Transakcja ta zostanie sfinansowana ze środków pozyskanych przez Alior Bank w II kwartale br. w ramach największej emisji akcji z prawem poboru na GPW od 2009 r. o łącznej wartości 2,2 mld zł (z czego około 1,6 mld zł zostanie przeznaczone właśnie na nabycie akcji Banku BPH). 19 lipca br. Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na przejęcie przez Alior Bank wydzielonej części Banku BPH. Wcześniej, tj. 23 czerwca br. bezwarunkową zgodę na realizację transakcji wydał również Prezes UOKiK.

 

Jeśli po zakończeniu wezwania Alior Bank i GE będą posiadać łącznie co najmniej 90% akcji Banku BPH, wówczas Alior Bank zakłada przeprowadzenie przymusowego wykupu (ang. squeeze-out) akcjonariuszy mniejszościowych Banku BPH po cenie ustalonej zgodnie z właściwymi przepisami.

 

Nabycie podstawowej działalności Banku BPH wpisuje się w strategię rozwoju Alior Banku, która przewiduje wzrost w oparciu o rozwój organiczny i akwizycje, w połączeniu z osiąganiem wysokiego poziomu zwrotu z kapitału. Sfinalizowanie transakcji planowane jest na IV kwartał 2016 r. W wyniku przejęcia wydzielonej części Banku BPH, Alior Bank awansuje na 9. pozycję największych banków w Polsce pod względem posiadanych aktywów. Transakcja przybliży Alior Bank do realizacji strategicznego celu dołączenia do grona 5-6 największych banków w Polsce w ciągu kolejnych kilku lat.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.