Faktoring, czyli usługa finansowa polegająca na pośredniczeniu w ściąganiu należności wynikających z niewymaganych faktur, ma różne typy i spełniać może zróżnicowane funkcje.
Rodzaje faktoringu
Wyróżnić można trzy rodzaje faktoringu, a mianowicie:
- Faktoring pełny, nazywany faktoringiem bez regresu,
- Faktoring niepełny, nazywany faktoringiem z regresem,
- Faktoring mieszany, stanowiący połączenie dwóch poprzednich rodzajów faktoringu.
Faktoring pełny, czyli faktoring bez regresu polega na tym, że wraz cesją wierzytelności faktor podejmuje ryzyko niewypłacalności dłużnika. Jeśli dłużnik faktoranta nie będzie w stanie wywiązać się ze swojego zobowiązania, a faktorant nie otrzyma wierzytelności, wówczas nie ma możliwości domagania się zwrotu swoich pieniędzy od klienta. Oznacza to, że nie ma prawa regresu w stosunku do zbywcy wierzytelności. Nie ulega wątpliwości, że zbywcy wierzytelności, czyli faktorant zyskuje na takiej formie faktoringu, bowiem nie ponosi odpowiedzialności za wywiązanie się bądź nie z zapłaty długu przez dłużnika.
Faktoring niepełny, czyli faktoring z regresem, jest przeciwieństwem faktoringu pełnego, czyli wraz z cesją wierzytelności na faktora nie przechodzi ryzyko niewypłacalności dłużnika. Jeśli dłużnik nie wywiąże się z zapłaty wierzytelności i nie będzie można jej ściągnąć, wówczas faktor przekazuje regresem do faktoranta żądanie zapłaty długu. Faktoring niepełny jest krótkoterminowym kredytem udzielany przez faktora faktorantowi. Faktorant ponosi pełną odpowiedzialność za wierzytelność swojego dłużnika wobec faktora.
Faktoring mieszany jest połączeniem faktoringu pełnego i niepełnego, bowiem faktor przejmuje ryzyko odpowiedzialności dłużnika, ale tylko do pewnego limitu kwoty, a odpowiedzialność spoczywa na faktorancie.
Funkcje faktoringu
Faktoring jest sposobem na zewnętrzne finansowanie bieżącej działalności przedsiębiorców. Dzięki niemu faktorant może zapewnić sobie środki finansowe obrotowe, z przeznaczeniem na krótkoterminową działalność. Faktoring spełnia funkcję finansowania cyklu rozliczeniowego transakcji, podobnie jak kredyt w banku, z tym, że jest to tańszy sposób na pozyskanie natychmiastowych środków, w zamian za przekazanie faktorowi swoich wierzytelności i opłaceniu pewnej kwoty tytułem opłaty za pośrednictwo handlowe. Oprócz tego, faktoring może spełniać funkcję gwarancyjną, czyli jest sposobem na zabezpieczenie się przedsiębiorcy przed nieściągalnością należności, ale tylko w przypadku faktoringu pełnego.
zastanawiamy z mężem nad faktoringiem, mamy swoją własną
działalnosć od 5 lat ale ostanio brak płynności finansowej… macie
jakies doswiadczenia z faktoringiem? moglibyście coś doradzić?
Zachęcamy do wysłania formularzy do https://www.finansosfera.pl/faktoring/
Z naszego doświadczenia polecamy https://www.finansosfera.pl/wniosek/faktoring/raiffeisen nie miej zawsze trzeba podejść do tego indywidualnie.