Strona główna Wiadomości PKO Bank Polski upamiętnia Powstanie Warszawskie

PKO Bank Polski upamiętnia Powstanie Warszawskie

PKO Bank Polski upamiętnia Powstanie Warszawskie

PKO Bank Polski odgrywa znaczącą rolę w polskiej gospodarce i historii. Jest społecznie odpowiedzialną i przywiązaną do tradycji instytucją angażującą się w działania upamiętniające ważne dla Polaków wydarzenia. „1 sierpnia ’44. Pamiętamy” − takim hasłem na fasadzie stołecznej Rotundy PKO Bank Polski przypomina o 72. rocznicy Powstania Warszawskiego i włącza się w jej obchody. Bank zaprasza na wyjątkową wystawę zdjęć Jerzego Tomaszewskiego, korespondenta i fotoreportera Powstania. 


Wystawa „Portrety Powstańców ’44” przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury prezentuje zdjęcia Jerzego Tomaszewskiego ps. Jur, korespondenta i fotoreportera Powstania Warszawskiego z ramienia Delegata Rządu na Kraj i Komendanta Głównego AK. Podczas Powstania autor wykonał ok. 1800 zdjęć i przekazał kilkadziesiąt stron meldunków. Ważną część wystawy stanowią kronika pisana „na gorąco” przez Jerzego Tomaszewskiego oraz fragmenty Biuletynu Informacyjnego – rubryki zatytułowanej „Poszukiwania Zaginionych”.

 

Ekspozycję wewnątrz galerii uzupełnia interesujący eksponat przed budynkiem – słup ogłoszeniowy „oblepiony” wiadomościami od osób poszukujących swoich bliskich. Wystawa pt. „Portrety Powstańców ’44” potrwa od 1 sierpnia do 11 września. (Galeria Narodowego Centrum Kultury Kordegarda, Warszawa, ul. Krakowskie Przedmieście 15/17). 

 

PKO Bank Polski kolejny raz włącza się w obchody rocznicowe Powstania Warszawskiego. Kilka lat wcześniej na budynku Rotundy można było zobaczyć prezentację portretów kobiet biorących udział w Powstaniu, będącą częścią wystawy „Kobiety-Powstańcy”. W 66. rocznicę wydarzenia na elewacji budynku pojawiły się archiwalne fotografie, które stworzyły swoiste kalendarium Powstania Warszawskiego – dzień po dniu. 

 

Misję kształtowania tożsamości narodowej oraz popularyzacji historii i tradycji PKO Bank Polski realizuje m.in. poprzez patronaty. Jest partnerem wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego czy po raz kolejny odbywającej się pod hasłem „Zabiegaj o pamięć” – Warszawskiej Triady Biegowej.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.