Faktoring to jedna z form zewnętrznego finansowania bieżącej działalności gospodarczej przedsiębiorcy. Takie praktyki istnieją już od połowy XX wieku i wciąż są rozwijane. Na czym polega właściwie zjawisko faktoringu?
Mechanizmy faktoringu
Faktoring polega na pośrednictwie handlowym, w którym jeden z podmiotów, tj. faktor, w roli którego występuje wyspecjalizowana instytucja finansowa, np. spółka, nabywa w drodze cesji od przedsiębiorstw handlowych lub przemysłowych, czyli faktorantów, niewymagalne roszczenia o zapłatę kwot należnych, np. ze sprzedaży. Faktoring polega na ściąganiu należności w imieniu przedsiębiorcy, przez zewnętrzną instytucję. Co ważne, należności przekazywane w ramach faktoringu nie są jeszcze wymagalne. Przedsiębiorca może dzięki faktoringowi pozyskać natychmiast pieniądze, na które musiałby poczekać od swoich kontrahentów nawet kilka tygodni. Dzięki factoringowi przedsiębiorcy chronią się przed utratą płynności finansowej.
Firma oferująca usługi faktoringowe przy użyciu własnych narzędzi i mechanizmów ściąga należności od dłużników firmy klienta, biorąc na siebie związane z tym ryzyko. Za pośrednictwo handlowe pobiera pewną prowizję, stanowiącą jej dochód.
Najczęściej faktorami są instytucje bankowe lub wyspecjalizowane w takim działaniu spółki. Dłużnik, od którego faktor ściąga należności nie jest stroną umowy factoringowej i ma obowiązek tylko wywiązania się z pierwotnej zapłaty za dostawę towarów lub świadczenie usług.
zastanawiam się właśnie nad faktoringiem, ale nie wiem czym kierować sie szukając firmy świadczącej te usługi?
Jeżeli zależy Ci na cenie – spróbuj w banku. Jeżeli stawiasz na kompleksowość usług i indywidualne podejście do klienta – wybierz firmę prywatną. Warto zrobić przegląd firm, np. na stronie związku faktorów i porównać ceny i dostępność usług. Pozdrawiam!
No w banku niby taniej, ale w firmach faktoringowych jest sporo dodatkowych usług okołofaktoringowych. Zobacz w bibby financiale.