Interim managerowie często bywają nazywani managerami czasowymi lub ludźmi od zadań specjalnych. Bywają też postrzegani jako fachowcy od zwolnień, zatrudniani przez przedsiębiorców, aby wypełnić za nich ten przykry obowiązek. Jednak jaka jest prawda o pracy interim managera? Czym zajmuje się czasowy manager?
Praca interim managera
Managerowie do wynajęcia realizują bardzo zróżnicowane zlecenia, stąd też nie sposób określić ich standardowe zadania. Niemniej z pewnością do najczęstszych należą: restrukturyzacja przedsiębiorstwa, zarządzanie kosztami, poprawa płynności firmy, czy też przeprowadzenie fuzji. Interim manager rozwiązuje konkretne problemy biznesowe lub też realizuje bardziej ogólne zadanie poprawy sytuacji firmy. Może on również realizować projekt rozwoju przedsiębiorstwa, mając za zadanie rozwój kanałów sprzedaży, czy też znalezienie odpowiedzi na pytanie, jak zwiększyć zyski.
Interim manager może się pojawić w przedsiębiorstwie również jako zastępstwo dla managera etatowego. Zdarzają się sytuacje, w których manager etatowy jest nieobecny przez dłuższy czas, jednocześnie nie istnieje możliwość zatrudnienia kogoś na stałe na jego miejsce. Mowa tutaj o nieobecności spowodowanej np. poważną chorobą czy urlopem macierzyńskim. Sprowadzenie czasowego managera wydaje się wtedy rozwiązaniem optymalnym. Jego zatrudnienie nie generuje wysokich kosztów, gdyż odpadają wszelkie opłaty związane z umową o pracę. Ponadto, interim manager z doświadczeniem zapozna się z firmą o wiele szybciej od zwykłego pracownika, przez co nie trzeba tracić czasu na jego wdrażanie. Poszukując interim managera na zastępstwo, warto zaglądnąć na stronę , gdzie zrzeszają się najlepsi interim managerowie Warszawa i nie tylko.
Zarobki interim managera
Jak to zwykle bywa w elitarnych zawodach, menadżer czasowy może liczyć na co najmniej zadowalające zarobki. Niemniej trzeba również podkreślić, iż zróżnicowanie wynagrodzenia jest w tym przypadku bardzo duże. Najwięcej zarabia zwykle interim manager w Warszawie, choć nie lokalizacja jest tu czynnikiem najważniejszym. Skuteczność i doświadczenie to kwestie kluczowe, jeśli chodzi o wysokość zarobków, na jaką może liczyć manager czasowy. Najlepsi zarabiają nawet ponad 100 tys. zł. miesięcznie, natomiast mniej doświadczeni, ze słabiej prezentującym się portfolio, mogą liczyć na wynagrodzenie rzędu 15-20 tys. Należy jednak pamiętać, że interim manager nie może liczyć na stałe wpływy, gdyż nie pracuje on na etacie, lecz realizuje projekty, których w pewnym momencie może zabraknąć. Im większy zakres specjalizacji managera, tym rzadziej boryka się on z problemem braku pracy.