Strona głównaPoradnik finansowyCzy warto oszczędzać w gotówce?

Czy warto oszczędzać w gotówce?

Od lat słyszymy od ekspertów z dziedziny finansów, że oszczędzanie pieniędzy w przysłowiowej „skarpecie”, czyli w gotówce, nie jest właściwe. W ten sposób w rzeczywistości tracimy część swoich dochodów, które moglibyśmy wypracować, jeśli zainwestowalibyśmy w pewien sposób posiadane oszczędności.

Pieniądz w gotówce, leżący w domu, jest nieoprocentowany i nie zarabia na siebie. Wraz z upływem czasu traci siłę nabywczą co oznacza, że mniej można będzie za niego kupić po upływie danego okresu. Wystarczy tylko przypomnieć, że osoby, które 20 lat temu odłożyły kwotę 200 000 000 złotych, co było jak na ówczesne czasy całkiem sporą gotówką, dziś mają nie dość, że stare pieniądze, sprzed denominacji, która miała miejsce 18 lat temu, to jeszcze na dodatek są one warte zaledwie 2 tys. zł – nieco więcej niż podwójna wartość minimalnej krajowej pensji netto. Czy cokolwiek przemawia za oszczędzaniem w gotówce?

W domu znaczy bezpiecznie

Polacy w wielu przypadkach sceptycznie odnoszą się do jakichkolwiek form inwestowania posiadanych środków finansowych. Wszystkie prócz lokat bankowych i obligacji skarbu państwa wiążą się z pewnym ryzykiem. Te jednak nie są oprocentowane obecnie w taki sposób, aby rzeczywiście warto było w nie zainwestować. Niestety, zawsze lepiej złożyć oszczędności na lokacie, nawet słabo oprocentowanej, niż miałyby one spoczywać bezczynnie w szufladzie naszego biurka. Specjalistów zaskakuje wciąż skłonność Polaków do oszczędzania w skarpecie. Jest to nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia.

Oszczędzający w domach odpierają takie ataki ekspertów mówiąc, że gromadzenie oszczędności w gotówce pozwala na to, aby zachować kapitał w całości, bez uszczuplania go o jakikolwiek procent, jeśli inwestycja okazała się nie być dochodowa. Poza tym, dzięki trzymaniu pieniędzy w formie oszczędności w gotówce, zawsze można uzyskać do nich dostęp, co jest mocno ograniczone w przypadku składania pieniędzy na lokatach w bankach.

Dlaczego wolimy oszczędzać w gotówce?

Obecnie oszczędzanie w gotówce, zamiast w formie inwestycji w jakikolwiek instrument finansowy, można w pewien sposób uzasadnić. Między innymi tym, że możliwości oszczędzana w bankach, w bezpieczny sposób, są ograniczone. Oprocentowanie lokat bankowych, gwarantowanych przez Bankowy Fundusz Gwarancyjny, jest niewielkie. Część z nich w ogóle nie oferuje możliwości uzyskania odsetek w realny sposób. „Zjadają” je obowiązkowe opodatkowanie podatkiem od zysków kapitałowych oraz inflacja. Patrząc na realne oprocentowanie depozytów bankowych nie dziwi już fakt, że część klientów nie chce w ogóle „zamrażać” pieniędzy na bankowych lokatach za kilka procent rocznie. Banki również nie są skłonne do aktywnego promowania oszczędzania na lokatach i na kontach oszczędnościowych. Nie mają możliwości radykalnego podwyższania oprocentowania takich produktów kierowanych do oszczędnych klientów, bowiem nie pozwala na to utrzymywanie rekordowo niskich stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej. Przy głównej stopie referencyjnej Narodowego Banku Polskiego wynoszącej 2,5%, banki niewiele więcej mogą zaoferować lojalnym klientom. Nowi oszczędzający mogą liczyć na oferty promocyjne, które jednak mają najczęściej charakter krótkoterminowy.

Często też nieco wyższe oprocentowanie depozytu terminowego obarczone jest koniecznością założenia równocześnie rachunku bankowego czy ubiegania się o kartę kredytową. To z kolei generuje zupełnie niepotrzebne dla oszczędzających koszty, często niewspółmiernie wysokie względem oferowanego oprocentowania lokaty.

Klienci trzymający swoje pieniądze w domach, a nie na koncie osobistym czy oszczędnościowym, zawsze mają do nich dostęp, niezależnie od pracy systemu transakcyjnego banku, a jak już wiemy, ten potrafi szwankować. Całkiem niedawno mieliśmy do czynienia z awarią bankomatów Euronetu i PKO BP. Później awaria dotknęła również bank Pekao. Klienci sfrustrowani całą sytuacją, decydują się na podjęcie swoich pieniędzy z kont bankowych i ich przechowywanie w domach.

Powodem, dla którego część z nas oszczędza w „skarpecie” jest to, że gotówka zapewnia anonimowość. Fiskus nie sprawdzi, ile oszczędności mamy w gotówce, w przeciwieństwie do oszczędności utrzymywanych w jakikolwiek sposób w bankach. Pieniądz bezgotówkowy znajduje się pod znacznie większą kontrolą w naszych czasach, przez co każdy oszczędzający musi liczyć się z możliwą wizytą fiskusa i wezwaniem do opłacenia podatku dochodowego od nieujawnionych dochodów lub wyjaśnienia, skąd mamy takie oszczędności.

W gotówce czy w banku?

Nie można w sposób jednoznaczny odpowiedzieć na to pytanie. Na pewno warto oszczędzać, ponieważ w ten sposób tworzymy pewną „poduszkę finansową”, która okaże się bardzo przydatna, jeśli np. zwolnią nas z pracy, lub będziemy musieli sfinansować nieplanowane wydatki. Trzymanie oszczędności w bankach powoduje, że pieniądze w pewien sposób na siebie zarabiają, co nie ma miejsca w przypadku utrzymywania ich w gotówce. Warto przeanalizować możliwość alternatywnego zainwestowania pieniędzy, chociażby w szlachetne kruszce czy waluty.

RELATED ARTICLES

1 KOMENTARZ

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular