Strona główna Wiadomości Raiffeisen Polbank osiągnął 235 mln zł zysku netto w I półroczu 2016 r.

Raiffeisen Polbank osiągnął 235 mln zł zysku netto w I półroczu 2016 r.

Raiffeisen Polbank osiągnął 235 mln zł zysku netto w I półroczu 2016 r.

W I półroczu 2016 r. Raiffeisen Polbank wypracował 235,3 mln zł zysku netto, co stanowi wzrost o 120% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Zysk brutto zwiększył się o 145% w skali roku i wyniósł 337,9 mln zł.

 

Na tak znaczący wzrost wpływ miała sprzedaż spółki zależnej Raiffeisen-Leasing Polska na rzecz Raiffeisen Bank International z Wiednia oraz rozliczenie transakcji przejęcia Visa Europe Limited przez Visa Inc. Dzięki tej drugiej transakcji bank otrzymał 80,6 mln zł, odnotowując jednocześnie wzrost dochodu operacyjnego w porównaniu do I półrocza 2015 roku o 37%, do 1 092,5 mln zł. Po wyłączeniu dochodu z transakcji Visa oraz wyniku ze sprzedaży spółki zależnej Raiffeisen-Leasing Polska, dochód z działalności operacyjnej wzrósł w I półroczu 2016 r. o 1% w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Pozytywny wpływ na wyniki finansowe banku w I półroczu 2016 roku miało zwiększenie o 11% r/r wyniku z opłat i prowizji do 295,1 mln zł oraz poprawa wyniku odsetkowego o 4%, do poziomu 485,5 mln zł. Bank skutecznie dbał o poprawę jakości portfela kredytowego – odpisy z tytułu utraty wartości aktywów zmniejszyły się o 45% r/r do 54,9 mln zł. Kontynuowane były działania oszczędnościowe, a 6% w skali roku wzrost kosztów administracyjnych wynikał m.in. z trwającej restrukturyzacji zatrudnienia (zmniejszenie o około 500 etatów) oraz wydatków związanych z redukcją o 35 liczby placówek.

Aktywa Raiffeisen Polbanku pozostały na niemal niezmienionym poziomie względem końca czerwca 2015 roku i wyniosły 54,0 mld zł. Wolumen udzielonych kredytów spadł w tym okresie o 3,8%, osiągając poziom 34,3 mld zł. Natomiast saldo depozytów zwiększyło się 3,5% do 36,5 mld zł, dzięki czemu relacja kredytów do depozytów wyniosła 93,9%, co oznacza bezpieczną i zdrową strukturę finansowania działalności banku. W I półroczu 2016 roku bank zwiększył bazę klientów o 9,5% w stosunku do tego samego okresu roku ubiegłego i obsługiwał na koniec półrocza ponad 730 tysięcy klientów. Kapitały własne wzrosły o 5% do poziomu 6,4 mld zł.

Konsekwentna realizacja strategii biznesowej, pomimo utrzymywania się dużej niepewności na rynkach finansowych i w otoczeniu polskiego sektora bankowego, przynosi coraz lepsze efekty. Powiększamy udział w rynku detalicznym, pozyskując dynamicznie nowych klientów. Nasz apetyt na większy udział w rynku detalicznym pozostaje niezmienny. Tym bardziej, że klienci wyraźnie doceniają konsekwentne stawianie w relacji z nimi na jakość i zrozumienie potrzeb, w czym się specjalizujemy. Tradycyjnie zachowujemy silną pozycję w segmentach korporacyjnym i rynków finansowych. Wyraźnie rosną wyniki z prowizji i odsetek. Cały czas wzmacniamy też bazę kapitałową – powiedział Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Polbank.

Współczynniki TCR i CET1 na 30 czerwca 2016 r. wyniosły odpowiednio 15,83% i 15,17%, co oznacza przekroczenie określonych przez Komisję Nadzoru Finansowego poziomów o 0,50 p.p. i 3,36 p.p.

Na poziomie skonsolidowanym w I półroczu 2016 r. Grupa Raiffeisen Bank Polska wypracowała 81,5 mln zł zysku netto wobec 99,8 mln zł zysku netto w I półroczu 2015 r. Obecnie w skład Grupy, oprócz Raiffeisen Polbanku, wchodzą m.in. spółki: Raiffeisen Investment Polska, Raiffeisen Solutions prowadząca internetowy RKantor.com oraz Raiffeisen TFI.

W I półroczu 2016 r. Raiffeisen Polbank nadal koncentrował się na sprzedaży produktów z serii „Wymarzonych”. Klienci otworzyli 67,4 tys. Wymarzonych Kont Osobistych, z czego 55,5 tys. to osoby, które dotąd nie korzystały z usług banku. Jednocześnie o 12% w ujęciu rocznym i o 5% od początku 2016 r. wzrosły aktywa klientów segmentu bankowości prywatnej Friedrich Wilhelm Raiffeisen.

W bankowości korporacyjnej baza klientów wzrosła o 7,1% w skali roku do 14,3 tys. Przełożyło się to na wolumen kredytów udzielonych w segmencie małych i średnich firm, które wzrosły odpowiednio o 8,2% oraz 11,4%. Bank utrzymał też pozycję wicelidera w obszarze faktoringu z obrotami na poziomie 8,8 mld zł i liczbą skupionych w I półroczu br. faktur na poziomie ponad 286 tysięcy.

Raiffeisen Polbank zachował wiodącą pozycję na rynku wymiany walut – łączny wolumen wymiany walut w I półroczu 2016 r. wzrósł o 4,5% r./r. Niezmiennie popularnością cieszyła się platforma transakcyjna R-Dealer, która dla klientów segmentu MSP była podstawowym kanałem zawierania transakcji natychmiastowej wymiany walut (85% transakcji FX spot realizowanych było za jego pośrednictwem). Jednocześnie Raiffeisen Solutions, spółka zależna banku i właściciel jednego z najnowocześniejszych na rynku narzędzi do wymiany i transferu walut RKantor.com, rozbudowywała konsekwentnie bazę klientów i osiągnęła obroty walutowe na poziomie nawet 1 mln euro dziennie.  

Źródło: Raiffeisen Polbank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.