Strona główna Wiadomości Przez bank do ZUS

Przez bank do ZUS

Przez bank do ZUS

Od dziś pierwsi klienci PKO Banku Polskiego mogą korzystać z e-usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Wystarczy, że zdecydują się za pośrednictwem bankowości elektronicznej na założenie swojego profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Dzięki temu uzyskają dostęp do informacji znajdujących się na ich koncie na portalu PUE. W najbliższym czasie bank udostępni tę usługę wszystkim klientom.

 

– Wykorzystanie systemów transakcyjnych Banku do umożliwienia i tym samym ułatwienia klientom kontaktu z urzędem to kolejny krok w budowaniu Cyfrowej Polski. Na początku kwietnia udostępniliśmy klientom możliwość składania wniosków o świadczenia w Programie 500+ przez bankowość elektroniczną. Taka forma okazała się sukcesem. Mam nadzieję, że zainteresowanie założeniem profilu na PUE ZUS przez bankowość internetową  również będzie duże – mówi Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Wygodny e-urząd

Dostęp do usługi otrzymało na razie kilkadziesiąt tysięcy klientów PKO Banku Polskiego. W najbliższym czasie z opcji e-urząd będą mogli skorzystać kolejni klienci banku oraz Inteligo.  Za pośrednictwem całodobowo dostępnej Platformy ZUS można sprawdzić między innymi stan konta w ZUS, wysokość składek, kwotę środków przekazanych do OFE, skorzystać z kalkulatora emerytalnego, który może obliczyć prognozowaną emeryturę czy sprawdzić informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny. Osoba ubezpieczona ma też dostęp do informacji o zasiłkach wypłaconych przez pracodawcę. Z kolei pracodawcy mają wgląd do danych osób zgłoszonych przez siebie do ubezpieczeń, deklaracji wpłat. Mogą również składać wnioski dotyczące rozliczeń oraz otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu. Osoby pobierające świadczenie sprawdzą informacje o wysokości emerytury, renty, lub wypłacanych przez ZUS zasiłków czy formularza PIT.

Wszystkie osoby posiadające profil na PUE Zakładu Ubezpieczeń Społecznych mogą umówić się na wizytę w danej placówce urzędu, skorzystać z usługi „Zadaj pytanie ZUS”, dzięki której uzyskają odpowiedź w swojej indywidualnej sprawie. Mają też możliwość składania online wniosków i dokumentów ubezpieczeniowych.  Do wysyłania i odbierania z ZUS większości korespondencji i prowadzenia rozliczeń potrzebny jest podpis elektroniczny, czyli certyfikat kwalifikowany lub profil zaufany ePUAP.

Jak założyć profil na PUE przez bankowość on-line?

Osoby, które zdecydują założyć i zaufać profil na PUE ZUS przez bankowość elektroniczną, po zalogowaniu się do swojego konta powinny w menu kliknąć w zakładkę „e-urząd” i następnie krok po kroku potwierdzać wyświetlające się na ekranie dane. Dane te będą przesłane do ZUS i w czasie rzeczywistym zweryfikowane przez urząd. Potem następuje automatyczne przekierowanie na PUE ZUS. Do platformy  przez bankowość online zalogują się też klienci, którzy mają już swój profil.

 

Współpraca z bankami i szybki proces rejestracji profilu na Platformie Usług Elektronicznych zdecydowanie ułatwi dostęp do ZUS. Dzięki temu Zakład nadal będzie mógł rozwijać e-administrację.

 

Z danych za ubiegły miesiąc wynika, że największą grupę (30 proc.) użytkowników PUE ZUS stanowią osoby w wieku 25-34 lata, a nieco mniejszą (20 proc.) 35-44-latkowie. Tuż za nimi są osoby w przedziale wiekowym 45-55 lat. Stosunkowo niewielką grupę użytkowników są osoby między 18 a 24 rokiem życia, a zdecydowanie najmniejszą ci powyżej 65 lat.

 

Dostęp do PUE ZUS to kolejne ważne wdrożenie dla użytkowników bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. W tegorocznym rankingu Złotego Bankiera elektroniczne kanały dostępu zostały najwyżej ocenione pod względem ergonomii. Doceniona została wygoda i użyteczność korzystania przez klientów z podstawowych funkcji, jak wykonanie przelewu zewnętrznego, wyszukanie ostatnich transakcji w historii czy informacji o ofercie.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.