Strona głównaWiadomościPKO BP partnerem Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym 2016

PKO BP partnerem Mistrzostw Polski w Programowaniu Zespołowym 2016

Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym (AMPPZ) odbędą się 28-29 października br. we Wrocławiu. Tegorocznym zawodom towarzyszył Spontaniczny Konkurs Informatyczny (SKI) dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Najlepsi uczniowie wystartują w zawodach wraz ze studentami. Partnerem strategicznym mistrzostw jest PKO Bank Polski a fundatorem nagród – Fundacja PKO Banku Polskiego.


Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym to najważniejsze w Polsce zawody dla studentów informatyki. Tegoroczna edycja odbędzie się na terenie Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego – organizatora wydarzenia. AMPPZ to krajowa odsłona ICPC (The ACM International Collegiate Programming Contest) – najstarszego konkursu informatycznego na świecie, czyli Akademickie Mistrzostwa Świata w Programowaniu Zespołowym. Najbliższe odbędą się 20-25 maja 2017 roku w Stanach Zjednoczonych.

 

Wcześniej, poznamy laureatów Mistrzostw Centralnej Europy – zawody rozegrają się 18-20 listopada 2016 roku w Zagrzebiu. Ubiegłoroczną edycję zdominowały sukcesy polskich drużyn: na podium znaleźli się przedstawiciele Uniwersytetu Warszawskiego, Wrocławskiego i Jagiellońskiego. W pierwszej dziesiątce znalazło się aż 6 polskich zespołów, z czego Uniwersytet Warszawski trzykrotnie – na 1, a także 7 i 8 miejscu. Przedstawiciele UW już 14 razy zdobywali złoto w mistrzostwach regionalnych. W tym roku znaleźli się także wśród pięciu najlepszych drużyn świata. PKO Bank Polski jest sponsorem drużyny UW od 2011 roku. Od 5 lat wspiera także Akademickie Mistrzostwa Polski w Programowaniu Zespołowym.

 

Tegoroczne zawody są ważnym wydarzeniem nie tylko dla studentów informatyki. To także szansa na sprawdzenie się dla utalentowanych w tym kierunku uczniów szkół średnich. Mogli oni wziąć udział w sponsorowanym przez PKO Bank Polski Spontanicznym Konkursie Informatycznym (SKI), w którym przedstawiciele 10 najlepszych szkół ponadgimnazjalnych, oprócz nagród, wygrali udział w akademickich zawodach. Ich start nie będzie liczył się w klasyfikacji, odbędzie się poza konkursem, ale uczniowie będą rozwiązywać ten sam, co studenci zestaw 12 zadań.

 

– Udział reprezentacji liceów w AMPPZ jest tym, co szczególnie wyróżnia tegoroczną edycję od poprzednich. Dla licealistów start w tych mistrzostwach to spore wyzwanie – zmierzą się z najlepszymi drużynami akademickimi i poznają inną formułę rywalizacji. Olimpiady, w których biorą udział uczniowie są bowiem zawodami indywidualnymi, natomiast AMPPZ to zawody zespołowe.  Jestem jednak przekonany, że zespoły licealne spiszą się doskonale. SKI i udział drużyn szkolnych w AMPPZ nie byłby możliwy, gdyby nie wsparcie finansowe Banku PKO Banku Polskiego – mówi prof. dr hab. Krzysztof Loryś z Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

 

Wśród najlepszych szkół znalazły się: III LO Gdynia, I LO Lublin, XIV LO Warszawa, I LO Białystok, V LO Kraków, XIV LO Wrocław, XIII LO Szczecin, VIII LO Poznań, I LO Legnica, VI LO Radom. W klasyfikacji indywidualnej na 383 zawodników, aż czterech zdobyło maksymalną liczbę punktów – 1000: Jakub Boguta z I LO im. S. Staszica w Lublinie, Franciszek Budrowski z I LO im. A. Mickiewicza w Białymstoku oraz Kacper Walentynowicz i Paweł Burzyński z III LO w Gdyni.

 

PKO Bank Polski od wielu lat angażuje się w organizację mistrzostw w programowaniu zespołowym – Polski, Europy Centralnej i Świata oraz wiele innych projektów środowisk akademickich. Współpracuje z międzynarodową organizacją Enactus i ośrodkami naukowymi, jak np. Uniwersytet Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy,Uniwersytet Wrocławski, Uniwersytet Warszawski, SGGW czy SGH w Warszawie czy Politechnika Gdańska. Bank aktywnie włączył się w II edycję programu akceleracyjnego dla start-upów realizowanego wspólnie z MIT Enterprise Forum Poland i uruchomił ścieżkę „Let’s Fintech with PKO Bank Polski!”. Od lat jest partnerem Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Polsce i Świecie Współczesnym. Wspiera młodych naukowców z Politechniki Białostockiej uczestniczących w projekcie budowy prototypu łazika marsjańskiego. Z jego najnowszą wersją – robotem RED, drużyna startuje w rozgrywanych właśnie 28-30 października zawodach w Rumunii.

Źródło: PKO Bank Polski

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular