Strona główna Wiadomości PKO Bank Polski i EVO Payments International zawierają alians strategiczny

PKO Bank Polski i EVO Payments International zawierają alians strategiczny

PKO Bank Polski i EVO Payments International zawierają alians strategiczny

PKO Bank Polski podpisał umowę z EVO Payments International, wiodącym operatorem usług płatniczych prowadzącym działalność w USA, Kanadzie i Europie, dotyczącą sprzedaży udziałów w eService oraz dwudziestoletniego aliansu strategicznego na rynku płatności elektronicznych. Transakcja wymaga zgody Komisji Europejskiej i powinna zostać zamknięta do końca 2013 roku.

 

PKO otrzyma kwotę ok. 418 mln zł, na którą składa się zysk ze sprzedaży 66 proc. udziałów oraz wartość pozaoperacyjnej gotówki w eService w dniu rozliczenia transakcji. Bank otrzyma również dywidendę zaliczkową z zysków za 2013 w wysokości 17 mln zł. Umowa przewiduje także mechanizm zwiększenia ceny w związku z przyszłymi wynikami spółki. Sprzedaż pozytywnie wpłynie na wskaźniki kapitałowe PKO.

 

Umowa wpisuje się w strategię Banku, w której akwizycje i alianse w Polsce i Europie Środkowej stanowią jedną z sześciu najważniejszych dźwigni rozwojowych, ukierunkowanych na osiągnięcie trwałych przewag konkurencyjnych i zwiększenie wartości spółki dla akcjonariuszy. Alians z międzynarodowym partnerem technologicznym umożliwi obu stronom przyspieszenie rozwoju spółki dzięki innowacyjnym rozwiązaniom oferowanym obecnym i przyszłym klientom.

 

Aktualnie spółka z Grupy PKO Banku Polskiego posiada ponad 35-proc. udział w rynku, zarówno w zakresie wolumenów, jak i wartości rozliczanych transakcji i pozostaje liderem polskiego rynku. Wiodącą pozycję eService umacnia sieć ponad 80 tys. terminali POS, w tym największa sieć terminali wspierających płatności bezstykowe. Firma pełni też kluczową rolę w rozwoju IKO, innowacyjnego rozwiązania na rynku płatności mobilnych oferowanego przez PKO Bank Polski. W pierwszym półroczu 2013 roku spółka zanotowała zysk w wysokości 19,3 mln zł. Według opracowania The Nilson Report, eService plasuje się wśród 30 największych europejskich agentów rozliczeniowych.

 

– Zawierając sojusz strategiczny realizujemy założoną wcześniej strategię dla eService. Spółka osiągnęła wiodącą pozycję w Polsce, jest wysoko dochodowa, co daje jej dobrą pozycję wyjściową do rozwoju na rynkach międzynarodowych. Teraz, dzięki wsparciu jednego z najszybciej rozwijających się operatorów usług płatniczych na świecie, wspólnie możemy skupić się zarówno na dalszym umacnianiu jej znaczenia w Polsce, jak i ekspansji w regionie Europy Środkowo-Wschodniej – powiedział Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

 

Europa jest dla EVO strategicznie istotnym kierunkiem rozwoju, co potwierdzają wcześniejsze transakcje spółki w Hiszpanii i w Niemczech: joint-venture z hiszpańskim Banco Popular oraz przejęcie Deutsche Card Services.

 

– Cieszymy się z partnerstwa z PKO Bankiem Polskim, wiodącą instytucją finansową w regionie, która łączy tradycję z nowoczesnością, rozumianą jako dostarczanie innowacyjnych produktów i usług. Sojusz wpisuje się w strategię globalnego rozwoju EVO oraz dążenie do wzmocnienia naszej działalności na rynku europejskim. Jesteśmy pod wrażeniem dotychczasowych osiągnięć eService i jej potencjału. Chcemy wspierać spółkę w osiąganiu kolejnych celów, udostępniając naszą wiedzę i produkty – powiedział James G. Kelly, CEO spółki EVO Payments International

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.