Strona główna Wiadomości Dzieła Marka Rothko po raz pierwszy w Polsce

Dzieła Marka Rothko po raz pierwszy w Polsce

Dzieła Marka Rothko po raz pierwszy w Polsce

Od 6 czerwca odwiedzający Muzeum Narodowe w Warszawie będą mogli podziwiać sztukę najwyższej klasy – niepowtarzalną wystawę: Mark Rothko. Obrazy z kolekcji Narodowej Galerii w Waszyngtonie. Dzieła jednego z najwybitniejszych przedstawicieli nurtu color field painting zostaną po raz pierwszy zaprezentowane w Polsce. Realizacja projektu była możliwa dzięki wsparciu Banku Citi Handlowy.

– Cieszymy się, że możemy przybliżyć odwiedzającym Muzeum Narodowe twórczość tak niezwykłego artysty, jakim był Mark Rothko. Wystawa prezentuje pełen obraz jego drogi twórczej – od realizmu do abstrakcji – mówi Sławomir S. Sikora, prezes zarządu Citi Handlowy. – To niewątpliwie jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych w Polsce w tym roku – dodaje.

Mark Rothko to jeden z najwybitniejszych malarzy amerykańskich XX wieku, reprezentujący grono twórców nurtu color field painting, czyli malarstwa barwnych płaszczyzn. Kierunek ten, rozwijający się w ramach ekspresjonizmu abstrakcyjnego, kładzie główny nacisk na podświadomy akt twórczy, a najistotniejszym elementem dzieła jest kolor. W Polsce przedstawicielem tego nurtu był m.in. Tadeusz Kantor.

Początkowo Rothko był artystą niedocenianym, a uznanie i sławę zyskał dopiero w latach 60. Obecnie jego dzieła podziwiać można w najsłynniejszych amerykańskich galeriach i muzeach, np. w Nowym Jorku czy Los Angeles. Jego twórczość darzona jest wielkim uznaniem  przez koneserów, a obraz Pomarańczowe, czerwone, żółte z 1961 roku to aktualnie najdroższe dzieło sztuki współczesnej na świecie. W maju 2012 roku dom aukcyjny Christie’s sprzedał je za zawrotną kwotę 86,9 mln dolarów.

Wystawa jest panoramicznym spojrzeniem na twórczość Marka Rothko i obejmuje wszystkie okresy twórczości artysty – od wczesnych obrazów realistycznych, utrzymanych w ciemnej gamie kolorów, poprzez twórczość z późnych lat 30. i wczesnych 40., aż po wielkoformatowe prace z okresu największej świetności malarza w latach 50. i 60.

Wystawę będzie można zobaczyć w Muzeum Narodowym w Warszawie od 6 czerwca do 1 września br. Jednym z głównych sponsorów Wystawy jest bank Citi Handlowy. Ekspozycja Mark Rothko. Obrazy z National Gallery of Art w Waszyngtonie zamyka Rok Jubileuszowy 150-lecia Muzeum Narodowego w Warszawie pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego.

Źródło: Citi Handlowy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.