Najniższa na rynku prowizja od kontraktów terminowych na indeksy

Wszyscy inwestorzy, którzy do 30 września 2013 r. założą w Domu Maklerskim Raiffeisen Bank Polska (Raiffeisen Brokers) rachunek inwestycyjny i podpiszą aneks do umowy o świadczenie usług maklerskich w zakresie derywatów, będą mogli do końca 2014 roku korzystać z aktualnie najniższej na rynku prowizji od kontraktów terminowych na indeksy w wysokości 4,8 zł. Średnia wysokość podobnych prowizji na rynku wynosi obecnie około 9 zł.

 

Raiffeisen Brokers jest jedną z najaktywniejszych instytucji upowszechniających wśród krajowych indywidualnych inwestorów nowe produkty finansowe. Tylko w okresie od marca do września przeprowadził 9 ofert publicznych nowatorskich certyfikatów strukturyzowanych przygotowanych przez wiedeński Raiffeisen Centrobank na łączną kwotę ponad 100 mln zł. Ich aktywami bazowymi były m.in. WIG 20, Stoxx Global Select Dividend 100 czy koszyk spółek zajmujących się wydobyciem gazu z łupków.

 

Do najciekawszych instrumentów należały m.in. WIG20 TwinWin i Certyfikaty Odwrotnie Zamienne na akcje PKO BP, PEKAO, PGE i KGHM Polska Miedź. WIG20 TwinWin to certyfikat bonusowy, który oferuje możliwość osiągnięcia zysków przy wzrostach indeksu WIG20, ale nie tylko. Innowacyjność produktu polega na tym, że przy spełnieniu określonych warunków zyski osiągane są także w wypadku spadku wartości indeksu w dniu zapadalności. Z kolei Certyfikaty Odwrotnie Zamienne to produkty strukturyzowane, w przypadku których inwestorzy otrzymują premię w postaci z góry określonego kuponu, a jego innowacyjność przejawia się w możliwości rozliczenia inwestycji w formie fizycznej dostawy akcji na rachunek inwestora w przypadku spełnienia się określonych warunków.

 

Certyfikaty są przedmiotem obrotu na warszawskiej giełdzie, co umożliwia ich sprzedaż w dowolnym momencie. Wspomniane Certyfikaty są produktami bez gwarancji kapitału, co oznacza, że potencjalni inwestorzy muszą się liczyć z możliwością utraty części lub całości zainwestowanej kwoty. Dla ostrożniejszych inwestorów Raiffeisen Brokers przeprowadzał oferty Certyfikatów, które gwarantowały co najmniej zwrot zainwestowanych środków w terminie wykupu (bez uwzględnienia opłaty subskrypcyjnej).

 

Warto również podkreślić, że portfele fundamentalne przygotowane przez specjalistów Raiffeisen Brokers przyniosły w ciągu siedmiu miesięcy tego roku 23,2% zysku, podczas gdy indeks WIG w tym czasie wzrósł o 4,3% („Parkiet”, 4.09.2013).

Źródło: Raiffeisen Polbank

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.