Strona główna Wiadomości Druga JESSICA dla Tychów z Bankiem Ochrony Środowiska

Druga JESSICA dla Tychów z Bankiem Ochrony Środowiska

Druga JESSICA dla Tychów z Bankiem Ochrony Środowiska

Bank Ochrony Środowiska podpisał już siódmą umowę w ramach Inicjatywy JESSICA na Śląsku. Celem projektu wartego ponad 42 mln złotych, będzie utworzenie nowoczesnej i multimedialnej biblioteki w Tychach. To już druga inwestycja w ramach programu JESSICA w tym mieście, po adaptacji niezagospodarowanego i niezamieszkałego budynku, w którym pierwotnie znajdowało się kino „Andromeda”.

 

Najnowsza inwestycja dotyczy rewitalizacji zdegradowanego budynku przy al. Piłsudskiego na potrzeby Mediateki XXI wieku. Projekt zakłada nadanie mu nowych funkcji poprzez budowę nowoczesnej siedziby Biblioteki Głównej w Tychach wykorzystującej techniki multimedialne. Projekt przyczyni się do tworzenia nowych miejsc pracy oraz budowy infrastruktury która będzie przyjazna korzystającym osobom w każdym wieku. Planowana placówka ze względu na swoje zasoby daje nowe możliwości pozyskiwania wiedzy przez mieszkańców, w tym szczególnie najmłodszym poprzez zabawę z wykorzystaniem nowych technik multimedialnych. Ponadto część powierzchni użytkowej budynku planuje się przeznaczyć dla mikroprzedsiębiorców.

 

Całkowity koszt realizacji inwestycji to ponad 42 mln zł, z czego 20 mln zł to pożyczka pochodząca ze środków finansowych Inicjatywy JESSICA.

 

W całej Polsce BOŚ podpisał łącznie 19 umów w ramach inicjatywy JESSICA w 3 województwach. Do tej pory umowy zostały podpisane w: Świnoujściu (cztery umowy), Połczynie-Zdroju (dwie umowy), Tychach (dwie umowy) oraz po jednej w Wałczu, Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Jastrzębiu Zdroju, Świętochłowicach, Czechowicach-Dziedzicach, Pruszczu Gdańskim, Kościerzynie, Katowicach oraz w Gliwicach.

 

Inicjatywa JESSICA jest pozadotacyjnym, zwrotnym instrumentem inżynierii finansowej, stworzonym przez Komisję Europejską, Europejski Bank Inwestycyjny (EBI) oraz Bank Rozwoju Rady Europy (CEB). Celem nadrzędnym Inicjatywy JESSICA jest wspieranie zrównoważonego rozwoju obszarów miejskich poprzez promowanie pozadotacyjnych, zwrotnych instrumentów inżynierii finansowej i dokonywanie inwestycji w projekty miejskie ujęte w zintegrowanych planach rozwoju obszarów miejskich.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.