Strona głównaWiadomościDobre wyniki Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB w pierwszym półroczu 2016

Dobre wyniki Spółdzielczego Systemu Ochrony SGB w pierwszym półroczu 2016

Wynik finansowy netto banków spółdzielczych wchodzących w skład IPS SGB wyniósł na koniec czerwca 2016 r. 129,4 mln zł, co oznacza wzrost w tych bankach o 2 mln zł r/r. W 114 bankach wynik finansowy netto wrósł, natomiast w 83 bankach odnotowano spadek wyniku.

 

Niskie stopy procentowe, stanowiące największe wyzwanie dla banków spółdzielczych, są silnym bodźcem rozwoju akcji kredytowej i zwiększenia marży odsetkowej. Pierwsze dane wskazują na możliwy odwrót wieloletniej negatywnej tendencji w tym zakresie. Marża odsetkowa wzrosła w drugim kwartale 2016 r. o 0,3 p.p. do poziomu 2,94%.

 

Kolejnym pozytywnym symptomem jest poprawa wskaźnika C/I, który na koniec czerwca 2016 r. wyniósł przeciętnie dla banków spółdzielczych 71,18%, a 12 miesięcy wcześniej kształtował się na poziomie 77,38%.

 

Jakość portfela kredytowego, pomimo przeklasyfikowania blisko 70,5 mln zł kredytów do grupy zagrożonych, uległa poprawie. Wskaźnik jakości portfela kredytowego kształtował się na koniec czerwca 2016 r. na poziomie 3,76%, co oznacza jego poprawę o 0,05 p.p. w ciągu kwartału. Dodatkowo wskazać należy, iż banki spółdzielcze systematycznie zwiększają poziom zabezpieczenia kredytów zagrożonych rezerwami celowymi. Średni wskaźnik zabezpieczenia kredytów zagrożonych rezerwami celowymi wyniósł na koniec drugiego kwartału 2016 r. 43,25%, co oznacza wzrost o 1,27 p.p. w ciągu 3 miesięcy.

Banki spółdzielcze funkcjonujące w ramach Systemu Ochrony SGB odnotowały wzrost portfela kredytowego, który wyniósł 9,76% w ujęciu rocznym. Portfel kredytowy banków spółdzielczych wyniósł na koniec czerwca 2016 r. 22,9 mld zł.

 

Sytuacja w obszarze adekwatności kapitałowej oraz płynności była dobra. Zagregowany poziom wskaźnika LCR kształtował się na poziomie 198%, a łączny współczynnik kapitałowy wyniósł 18,47%.

 

Na koniec czerwca 2016 r. Spółdzielczy System Ochrony dysponował pomocą płynnościową w postaci środków zgromadzonych na minimum depozytowym w kwocie ponad 1,4 mld zł. Stan funduszu pomocowego, z którego może być udzielona pomoc płynnościowa lub kapitałowa, wyniósł na koniec czerwca 2016 r. 242 mln zł. Aktywa największego banku spółdzielczego w Spółdzielczym Systemie Ochrony kształtowały się na poziomie 1 mld zł, a kapitały na poziomie 104 mln. Powyższe oznacza, iż System jest w stanie efektywnie pomóc każdemu bankowi w przypadku wystąpienia takiej konieczności.

 

Spółdzielczym Systemie Ochrony SGB

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular