Blisko 130 mln zł na realizację projektów miejskich w Zachodniopomorskiem

Wkrótce inwestorzy z Pomorza Zachodniego będą mogli starać się o preferencyjne pożyczki na projekty inwestycyjne w zakresie realizacji projektów miejskich. Bank Gospodarstwa Krajowego podpisał dzisiaj umowę z Bankiem Ochrony Środowiska i Szczecińskim Funduszem Pożyczkowym, którzy już pod koniec I kwartału 2017 r. zaczną przyjmować od firm wnioski pożyczkowe.


Pożyczki będą preferencyjnie oprocentowane i udzielane na okres nawet 17 lat, co jest ofertą niespotykaną na polskim rynku. Pożyczkobiorca nie poniesie żadnych opłat związanych z udzieleniem pożyczki i będzie mógł skorzystać z 2-letniej karencji w jej spłacie. Takie warunki finansowania mają zachęcić inwestorów do podjęcia wieloletnich i często skomplikowanych projektów. Pożyczki oferowane są w ramach znanej zachodniopomorskim przedsiębiorcom inicjatywy JEREMIE.

 

Pożyczkobiorcy będą mogli skorzystać z preferencyjnie oprocentowanego instrumentu finansowego na realizację projektów miejskich, które będą polegały m.in. na adaptacji, przebudowie, renowacji lub modernizacji budynku. W szczególności pożyczki będą mogły być przeznaczone na finansowanie inwestycji polegających m.in. na zakupie, budowie lub modernizacji obiektów produkcyjno-usługowo-handlowych, tworzeniu nowych miejsc pracy, wdrażaniu nowych rozwiązań technicznych lub technologicznych, zakupie wyposażenia, maszyn, urządzeń, aparatów, w tym także zakupie środków transportu bezpośrednio związanych z celem realizowanego przedsięwzięcia oraz innych celach gospodarczych przyczyniających się do rozwoju MŚP. Jednocześnie wymagane jest, aby inwestycja wpłynęła na przynajmniej dwa z dziewięciu obszarów określonych w Zintegrowanym Planie Zrównoważonego Rozwoju Obszarów Miejskich Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego jest menedżerem programu na mocy umowy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Zachodniopomorskiego.

 

Wykorzystujemy doświadczenie, jakie bank przez ostatnich 7 lat nabył w związku z realizacją programów JEREMIE i JESSICA, polegających na wdrażaniu instrumentów zwrotnych w ramach perspektywy 2007-2013. Dzięki tym inicjatywom udało się wesprzeć wiele projektów inwestycyjnych, takich jak rewitalizacja dworca kolejowego w Sopocie, autobusowego w Płocku czy hali targowej Koszyki w Warszawie – powiedziała Beata Daszyńska-Muzyczka, Prezes Banku Gospodarstwa Krajowego. Naszym celem, jako banku rozwoju, jest wspieranie marszałków województw w sprawnym i skutecznym zarządzaniu środkami unijnymi, dzięki czemu regiony lepiej rozwijają się społecznie i gospodarczo – dodała Daszyńska-Muzyczka.

 

Bank Ochrony Środowiska aktywnie włącza się w projekty związane z rewitalizacją terenów miejskich. Tylko w ramach Inicjatywy JESSICA realizowanej w ostatnich latach na terenie woj. zachodniopomorskiego, łączna wartość współfinansowanych przez BOŚ projektów przekroczyła 380 mln zł. Warto podkreślić, że to właśnie w woj. zachodniopomorskim BOŚ był pierwszym Funduszem Rozwoju Obszarów Miejskich, spośród 33 działających w Unii Europejskiej, który jako pierwszy wykorzystał 100 proc. powierzonych środków. Liczymy na równie duże zainteresowanie inwestorów również w ramach uruchamianego właśnie projektu JEREMIE – a wszystko z korzyścią dla regionu – komentuje Stanisław Kluza, Prezes Zarządu Banku Ochrony Środowiska.

 

Bank Gospodarstwa Krajowego inicjuje i realizuje programy służące wzrostowi ekonomicznemu Polski. Zgodnie z planem rządu będzie działać w ramach grupy Polskiego Funduszu Rozwoju, rozwijając systemy poręczeń i gwarancji mające na celu pobudzanie przedsiębiorczości. Angażuje się w programy służące poprawie sytuacji na rynku mieszkaniowym i dostępu Polaków do mieszkań. BGK zarządza także programami europejskimi i dystrybuuje środki unijne w skali krajowej i regionalnej.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.