Strona główna Wiadomości 15-lecie Fundacji Sztuki Polskiej ING w BWA w Katowicach

15-lecie Fundacji Sztuki Polskiej ING w BWA w Katowicach

15-lecie Fundacji Sztuki Polskiej ING w BWA w Katowicach

W Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach od 6 maja do 12 czerwca br., można oglądać wystawę zatytułowaną Sztuka w naszym wieku. Wystawa powstała z okazji jubileuszu 15-lecia Fundacji Sztuki Polskiej ING – jednej z pierwszych w Polsce fundacji korporacyjnych, która świadomie wspiera i promuje działania polskich artystów. To już druga odsłona wystawy, pierwsza z dużym sukcesem prezentowana była na początku roku w salach Narodowej Galerii Sztuki Zachęta


– Sztuka współczesna jest obecna w naszym życiu bardziej niż zdajemy sobie z tego sprawę. Może być źródłem inspiracji i ogromnej przyjemności intelektualnej i zmysłowej. O tym i nie tylko jest wystawa Sztuka w naszym wieku, przygotowana w formie oryginalnej i przystępnej opowieści przez dwóch młodych twórców: Rafała Dominika i Szymona Żydka. Wystawa jest też pretekstem do pokazania części zbiorów Fundacji Sztuki Polskiej ING, które choć często wypożyczane na wystawy i prezentowane w Internecie, to jednak na co dzień znajdują się w siedzibach Grupy ING. Cieszymy się z dużego zainteresowania wystawą, bo obok wspierania polskich artystów jednym z najważniejszych celów Fundacji jest popularyzowanie wiedzy o sztuce – powiedziała Kamila Bondar, prezes Fundacji Sztuki Polskiej ING.


Na zaproszenie Fundacji Sztuki Polskiej ING oraz Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Rafał Dominik (artysta) oraz Szymon Żydek (kurator) przygotowali wystawę, która przybliża i tłumaczy zawiłości związane z odbiorem i wykorzystaniem sztuki współczesnej w codziennym życiu. Wybrane z kolekcji obu instytucji prace prezentowane są w zestawieniu z utworami muzyki pop, historiami z gazet, internetowymi memami, makietami czy wykresami giełdowymi.

 

Wszystko to ma przybliżyć i ułatwić odwiedzającym wystawę zrozumienie kontekstu i zamysłu artystów oraz przebytej przez nich drogi poprzedzającej powstanie dzieła sztuki. W rezultacie wystawa przybrała formę instalacji, która za pomocą różnych mediów i technologii przedstawia sztukę współczesną jako łatwo dostępne źródło inspiracji, rozmywając granicę oddzielającą kunszt artysty od umiejętności przydatnych w codziennym życiu.

 

Wystawa Sztuka w naszym wieku prezentuje dzieła następujących artystów: Magdalena Abakanowicz, Azorro, Basia Bańda, Krzysztof M. Bednarski, Agata Bogacka, Tymek Borowski, Olaf Brzeski, Dorota Buczkowska, Kuba Dąbrowski, Jan Dobkowski, Tadeusz Dominik, Edward Dwurnik, Wojciech Gilewicz, Rafał Jakubowicz, Piotr Janas, Adam Jastrzębski, Jerzy Kałucki, Róża Litwa, Marcin Maciejowski, Robert Maciejuk, Przemysław Matecki, Artur Nacht-Samborski, Lech Okołów, Włodzimierz Pawlak, Sławomir Pawszak, Józef Petruk, Katarzyna Przezwańska, Janek Simon, Henryk Stażewski, Paweł Susid, Jerzy Tchórzewski, Karol Wierusz-Kowalski, Ryszard Winiarski, Jakub Woynarowski.

Źródło: ING Bank Śląski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.