Strona główna Wiadomości Życie jak w Madrycie, czyli badanie finansów mieszkańców lokalnej Polski

Życie jak w Madrycie, czyli badanie finansów mieszkańców lokalnej Polski

Życie jak w Madrycie, czyli badanie finansów mieszkańców lokalnej Polski

Mieszkańcy małych miast i wsi są bardziej zadowoleni z życia w lokalnych społecznościach niż w Polsce jako całości i z optymizmem patrzą w przyszłość – 60% z nich jest zadowolonych ze swojego życia, a 15% spodziewa się, że w najbliższych latach poziom ich życia się poprawi. Wśród największych mankamentów życia na wsi oraz w mniejszych miejscowościach wymieniają braki w infrastrukturze sportowo-rozrywkowej oraz handlowej.

 

Pracownia Badawcza Satisface na zlecenie SGB-Banku SA oraz zrzeszonych Banków Spółdzielczych przeprowadziła badanie opinii społecznej mieszkańców lokalnej Polski, czyli osób mieszkających na wsi oraz w miastach do 50 tysięcy mieszkańców.

 

Najważniejsze wnioski z badań są następujące:

 • Mieszkańcy wsi i mniejszych miejscowości są bardziej zadowoleni z życia w lokalnych społecznościach niż Polsce jako całości (60% versus 56%);
 • Wśród mieszkańców lokalnej Polski najbardziej zadowolone z życia w swoich miejscowościach są osoby w wieku 25-34 lata oraz 45-54 lata;
 • Najbardziej zadowolone z życia są osoby prowadzące działalność gospodarczą (72%). Pracownicy fizyczni oraz osoby zatrudnione na stanowiskach kierowniczych okazywały najniższy poziom satysfakcji pośród grup zawodowych (49-52%).

 

W badaniu Pracowni Satisface mieszkańcy lokalnej Polski ocenili również swój poziom życia w porównaniu do ubiegłego roku. Co dziesiąty respondent uważa że poziom jego życia wzrósł, a dla 81% nie zmienił się. Aż 15% badanych z optymizmem patrzy w przyszłość i spodziewa się wzrostu swojego poziomu życia w najbliższych latach, a 65% jest zdania, że pozostanie on na dotychczasowym poziomie. Beneficjenci rządowego programu 500+ stanowią przy tym grupę, która częściej dostrzega wyższy poziom życia i optymistyczniej patrzy w przyszłość.

 

Z wyników badań można wnioskować, że mieszkańcy wsi oraz mniejszych miejscowości zauważają inwestycje realizowane ze środków unijnych w swojej okolicy – 62% badanych. Trzy czwarte z nich dostrzega wpływ Unii Europejskiej na funkcjonowanie społeczności lokalnych i uznaje ten wpływ za pozytywny. Jedynie 1% badanych uznał wpływ UE za negatywny.

 

W badaniu wykonanym na zlecenie SGB-Banku SA oraz zrzeszonych Banków Spółdzielczych mieszkańców lokalnej Polski korzystających z programu 500+ zapytano również na co wydają środki z rządowego programu.

 • 68% odpowiedziało, że z tych pieniędzy są zaspokajane bieżące potrzeby dziecka;
 • 38% wskazało, że pieniądze z programu 500+ zaspokajają bieżące potrzeby całej rodziny;
 • 17% badanych zadeklarowało, że pieniądze są odkładane na przyszłość.

 

Mieszkańcy lokalnej Polski dostrzegają również mankamenty życia w mniejszych miejscowościach. Wśród największych problemów społecznych dotykających lokalne społeczności respondenci wymienili:

 • Zły stan dróg (70%);
 • Starzenie się społeczeństwa (68%);
 • Niskie zarobki (67%);
 • Migrację do większych miast (58%).

 

Wśród największych braków w lokalnej infrastrukturze biorący udział w badaniu wymienili:

 • Brak basenu (38%);
 • Brak centrów handlowych (37%);
 • Brak obiektów sportowych (37%);
 • Brak kina (36%).

 

Z badań wynika, że 14% mieszkańców lokalnej Polski posiada nadwyżki finansowe. Ponad połowa z nich jest posiadaczami lokat bankowych, co dziesiąty inwestuje nadwyżki finansowe na rynku nieruchomości, a 7% na rynku kapitałowym.

 

Biorący udział w badaniu wyrazili swoją opinię także na temat banków spółdzielczych. Zdaniem 73% z nich banki spółdzielcze oferują podobny zakres produktów i usług, jak banki komercyjne. Aż 72% dobrze oceniło wpływ banków spółdzielczych na funkcjonowanie lokalnych społeczności, a 64% wskazało, że mają one jednoznacznie pozytywny wpływ na rozwój małych i średnich firm. Ten sam odsetek mieszkańców lokalnej Polski uznaje, że banki spółdzielcze mają istotny wpływ na rozwój infrastruktury polskich miast i wsi.

 

– Badanie pokazuje prawdziwy poziom życia w mniejszych miejscowościach. Wbrew obiegowej opinii, mieszkańcy lokalnej Polski są zadowoleni i usatysfakcjonowani swoimi osiągnięciami. Cieszy bardzo wysoka opinia na temat bankowości spółdzielczej, która dominuje w mniejszych ośrodkach miejskich, a dla nas szczególnie satysfakcjonująca jest ocena zaangażowania banków spółdzielczych w życie lokalnej społeczności. – mówi Paweł Pyzik, Wiceprezes Zarządu, p.o. Prezesa Zarządu SGB-Banku SA.

 

Wywiady telefoniczne zostały przeprowadzone w marcu i kwietniu 2017 roku na próbie Polaków zamieszkujących tzw. Polskę powiatową obejmująca wsie i miasta do 50 tys. mieszkańców. Próba dobrana na potrzeby badania była reprezentatywna ze względu na wiek, płeć, wykształcenie oraz województwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.