Strona główna Wiadomości Zmiany w Radzie Nadzorczej i statucie PKO BP

Zmiany w Radzie Nadzorczej i statucie PKO BP

Zmiany w Radzie Nadzorczej i statucie PKO BP

Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy przyjęło rekomendację Zarządu Banku dotyczącą podziału zysku wypracowanego w 2014 roku, a także powzięło uchwały dotyczące zmian w składzie Rady Nadzorczej i zmian w statucie Banku.


Decyzją WZA nie zostanie wypłacona dywidenda z zysku wypracowanego w 2014 roku. Walne Zgromadzenie Banku, postanowiło dokonać podziału zysku Banku za rok obrotowy 2014 oraz niepodzielonego zysku z lat ubiegłych, przeznaczając zysk zgodnie z rekomendacją Zarządu Banku na kapitały zapasowy i rezerwowy oraz pozostawiając kwotę niepodzieloną w wysokości 1,25 mld złotych. Przyjęta uchwała jest zgodna z zaleceniem Komisji Nadzoru Finansowego zachowania przez PKO Bank Polski całego wypracowanego zysku do momentu ustalenia przez organ nadzoru wysokości ewentualnego dodatkowego wymogu kapitałowego dla Banku.   

W trakcie WZA przyjęte zostały sprawozdania finansowe Banku i Grupy Kapitałowej, a także udzielone zostało absolutorium członkom Zarządu oraz Rady Nadzorczej PKO Banku Polskiego i Nordea Bank Polska jako banku przejętego.

 

Zmianie uległ skład Rady Nadzorczej PKO Banku Polskiego. Z jej składu odwołano Jarosława Klimonta. Natomiast Tomasz Zganiacz złożył rezygnację. Na ich miejsce akcjonariusze powołali Małgorzatę Dec-Kruczkowską oraz Krzysztofa Kiliana. Funkcję Wiceprzewodniczącego Rady Nadzorczej pełnił będzie Mirosław Czekaj.

 

WZA zdecydowało także o przyjęciu „Zasad ładu korporacyjnego dla instytucji nadzorowanych” i odpowiadających im zmian w Statucie PKO Banku Polskiego oraz w Regulaminie Rady Nadzorczej.

 

W 2014 r. Grupa Kapitałowa PKO Banku Polskiego wypracowała zysk na poziomie 3,25 mld zł. Jako jedyna z największych grup bankowych w Polsce, poprawiła tym samym wynik w stosunku do roku 2013. Jednym z głównych wyzwań PKO Banku Polskiego w 2014 roku było sfinalizowanie zakupu spółek Nordea i zakończenie połączenia prawnego przejętego Nordea Bank Polska. Na koniec 2014 roku liczba klientów detalicznych wzrosła do 8,9 mln, a korporacyjnych osiągnęła 14,1 tys. Na tle głównych konkurentów Grupa PKO wyróżniała się także wysoką efektywnością, znacząco poprawiając jakość portfela kredytowego widoczną w spadku kosztów ryzyka do 96 pb z poziomu 131 pb na koniec 2013 r.

 

Pełna treść przyjętych uchwał znajduje się na stronie Relacji Inwestorskich PKO Banku Polskiego pod adresem: http://www.pkobp.pl/grupa-pko-banku-polskiego/relacje-inwestorskie/raporty-biezace/

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.