Strona główna Wiadomości Windsurfing – sport dla każdego

Windsurfing – sport dla każdego

Windsurfing – sport dla każdego

Windsurfing przez lata uważany był za sport elitarny, zarezerwowany jedynie dla wybranych. Obecnie mocno dochodzi się od tego stwierdzenia, bo stał się on otwarty na wszystkich. Możemy zobaczyć coraz więcej osób zarażonych windsurfingiem, dla których stał się życiową pasją. Jest to popularny sposób spędzenia wolnego czasu dla osób w każdym wieku (chociaż w dalszym ciągu jest on domeną ludzi młodych).

Mimo, że jest to sport dla każdego to wymagana jest wysoka sprawność fizyczna. Sam windsurfing jest sportem stosunkowo młodym, mającym ledwie 40 lat. Powstał jako kompromis pomiędzy tradycyjnym surfingiem a żeglarstwem. Bardzo szybko pomysł został podchwycony przez ludzi i obecnie jest to jedna z dyscyplin letnich igrzysk olimpijskich. Przy okazji jest jednym z modniejszych sportów.

Historia powstania

Historia windsurfingu sięga lat 60. ubiegłego wieku. To właśnie w tym czasie żeglarz Jim Drake oraz surfer Hoyle Schweitzer wpadli na pomysł połączenia tych dwóch dyscyplin. W 1968 roku złożony został wniosek patentowy, który przyniósł na świat zupełnie nowy sport – windsurfing. Do typowej deski surfingowej przymocowany został pędnik w postaci żagla. Dzięki temu możliwe jest sunięcie po powierzchni wody również na wodach śródlądowych, gdzie nie można liczyć na falę. Podstawą dla tego sportu jest wiatr, który warunkuje ruch windsurfera. Rynek związany z tym sportem rozwinął się bardzo dynamicznie i obecnie możemy korzystać z wielu unikanych rozwiązań. Różnice dotyczą niemal każdego elementu – deski, pędnika czy nawet takielunku. Takie zróżnicowanie sprzętu i technik pozwala na pływanie w różnych odmianach i stylach. Każdy jest w stanie znaleźć optymalny dla siebie sposób poruszania się wodzie.

Sport dla każdego

Bardzo często można spotkać się z błędną opinią sugerującą, że windsurfing jest przeznaczony tylko dla wybranych. Dla osób o dużej sile, dobrych warunkach fizycznych i niezwykłej wytrzymałości. Prawda jest inna – każdy będzie w stanie poradzić sobie na wodzie jeżeli tylko ma w sobie odpowiednią pasję i chęci. Dowodem tego, że każdy może nauczyć się windsurfingu są małe dzieci, które świetnie radzą sobie w tym sporcie. Mimo drobnej budowy ciała są w stanie utrzymać żagiel i popłynąć samodzielnie. Sport ten jest dostępny dla każdego również z innego powodu – w całej Polsce organizowane są kursy i szkółki. My polecamy szkołę windsurfingu i kitesurfingu Surfpoint Dzięki takim lekcjom możliwe jest szybsze opanowanie podstaw tego sportu.

Nie bez znaczenia jest też rozwój techniki i wprowadzanie nowych rozwiązań konstrukcyjnych. Deski maja coraz lepsze parametry, żagle są lżejsze i łatwiejsze do kontrowania. Najważniejszą kwestią są chęci i determinacja – osoby, które za cel obrały sobie naukę będą w stanie radzić sobie lepiej niż te, które zostały do tego namówione. Początki bywają trudne i na tym etapie wiele osób się zniechęca. Nie obejdzie się bez wielu upadków i drobnych potłuczeń. Każda osoba bez względu na płeć, wiek czy warunki fizyczne będzie w stanie odnaleźć frajdę w tym sporcie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.