Uzyskanie głównych zgód regulacyjnych na przejęcie przez Alior Bank podstawowej działalności Banku BPH

19 lipca Komisja Nadzoru Finansowego jednogłośnie wyraziła zgodę na przejęcie przez Alior Bank wydzielonej części Banku BPH. Wcześniej bezwarunkową zgodę na transakcję wydał również Prezes UOKiK.


Uzyskanie zgód regulatorów przybliża Alior Bank do wypełnienia wszystkich warunków określonych w umowie sprzedaży akcji i podziału dotyczącej nabycia wydzielonej części Banku BPH zawartej przez Alior Bank ze spółkami z grupy GE Capital. Po spełnieniu pozostałych warunków zawartych w tej umowie, Alior Bank będzie mógł przejąć podstawową działalność Banku BPH, tj. bez portfela kredytów hipotecznych oraz BPH TFI.

 

Alior Bank posiada już także zabezpieczone finansowanie transakcji. W ramach zakończonej sukcesem w II kwartale br., największej emisji akcji z prawem poboru na warszawskiej giełdzie od 2009 r., Alior Bank pozyskał 2,2 mld zł, z czego około 1,6 mld zł zostanie przeznaczone na nabycie wydzielonej części Banku BPH, a pozostała kwota wzmocni kapitały własne Alior Banku, umożliwiając jego dalszy dynamiczny rozwój.

 

11 lipca br. Alior Bank ogłosił publiczne wezwanie na akcje Banku BPH, w wyniku którego Alior Bank zostanie tymczasowo znaczącym akcjonariuszem Banku BPH. Wezwanie może następnie prowadzić do przymusowego wykupu mniejszościowych akcjonariuszy tego banku. Po pomyślnym zakończeniu wezwania na akcje Banku BPH i spełnieniu pozostałych warunków umowy sprzedaży akcji i podziału, w następnym kroku przeprowadzony zostanie podział Banku BPH, w ramach którego podstawowa działalność Banku BPH zostanie włączona do Alior Banku, a część hipoteczna pozostanie w Banku BPH. Kapitał zakładowy Banku BPH zostanie obniżony, a grupa GE Capital stanie się jedynym właścicielem części hipotecznej Banku BPH.

 

Nabycie podstawowej działalności Banku BPH wpisuje się w strategię rozwoju Alior Banku, która przewiduje wzrost w oparciu o rozwój organiczny i akwizycje, w połączeniu z osiąganiem wysokiego poziomu zwrotu z kapitału. Sfinalizowanie transakcji planowane jest na IV kwartał 2016 r. W wyniku przejęcia wydzielonej części Banku BPH, Alior Bank awansuje na 9. pozycję największych banków w Polsce pod względem posiadanych aktywów. Transakcja przybliży Alior Bank do realizacji strategicznego celu dołączenia do grona 5-6 największych banków w Polsce w ciągu kolejnych kilku lat.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.