Trwa rekrutacja gimnazjalistów do XIV edycji programu stypendialnego „Klasa” Fundacji BGŻ BNP Paribas

Do 28 kwietnia br. trwa rekrutacja uczestników do programu stypendialnego „KLASA”. To jedna z najdłużej istniejących w Polsce tego typu inicjatyw, skierowanych do absolwentów gimnazjów. Jej pomysłodawcą jest Fundacja BGŻ BNP Paribas, która od 13 lat wpiera uzdolnionych uczniów, zapewniając im bezpłatną edukację w renomowanych liceach ogólnokształcących w pięciu miastach akademickich w Polsce – Warszawie, Wrocławiu, Krakowie, Gdyni i Szczecinie. Dotychczas z programu skorzystało 650 uczniów z ponad 300 miejscowości w całym kraju.

 

„Klasa” to autorski program stypendialny Fundacji i Banku BGŻ BNP Paribas skierowany do uzdolnionych absolwentów gimnazjów pochodzących z mniejszych miejscowości. Skorzystać z niego mogą uczniowie, którzy ze względu na sytuację finansową rodziny mają ograniczone możliwości rozwoju edukacyjnego odpowiadającego ich zdolnościom i pasjom.

 

„Klasa” to nie tylko możliwość rozwijania swoich talentów i zdobywanie wiedzy. To również swego rodzaju sprawdzian, który pomaga w realizacji własnych marzeń i planów związanych z upragnionym wykształceniem. Udział w programie pokazał mi jak żyje się w dużym mieście z daleka od domu, nauczył mnie również życia w grupie i zdrowego współzawodnictwa. Wszystkim osobom, które myślą o aplikacji życzę, aby się nie zastanawiały. „Klasa” daje duże możliwości i warto z nich skorzystać. Obecnie pracuję w 49 Bazie Lotniczej w Pruszczu Gdańskim na stanowisku pilota i latam na śmigłowcu Mi-2 –mówi Mariola Andrasik, absolwentka VII LO im. J. Słowackiego w Warszawie i Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie na kierunku Lotnictwo i Kosmonautyka.

 

W ramach 4-letniego stypendium uczniowie otrzymują pełne wsparcie finansowe. Podczas nauki w liceum każdy uczestnik „Klasy” ma zapewniony pobyt w internacie oraz pełne wyżywienie. Otrzymuje podręczniki oraz comiesięczne kieszonkowe. Stypendyści uczestniczą również w wycieczkach szkolnych, wyjściach kulturalnych oraz zajęciach dodatkowych. Program obejmuje także stypendium na I rok studiów.

 

– Od 13 lat nasza Fundacja wspiera młodych, zdolnych ludzi. I nie chodzi tylko o możliwość nauki w renomowanym liceum. Oferujemy 3-letni program całościowej opieki oraz stypendium na I roku studiów, który daje uczniom i ich rodzicom pewność, że nie pozostają sami – mówi Małgorzata Zdzienicka–Grabarz, prezes Fundacji BGŻ BNP Paribas. – Mierzymy efekty. Każdy kto znajdzie sięw projekcie, czyli 100% uczestników programu dostaje się na wybrane przez siebie uczelnie zarówno w kraju, jak i za granicą. Nasi absolwenci to mądrzy, młodzi obywatele, zaangażowani w pomaganie innym, wspierający i siebie nawzajem i młodszych kolegów w programie. I to jest moim zdaniem największy sukces „Klasy” – dodaje.

 

 „Klasa” objęta jest honorowym patronatem Ministerstwa Edukacji Narodowej, a w 2012 roku zwyciężyła w III edycji konkursu „Dobre Stypendia”. Program został kilkukrotnie wyróżniony jako praktyka długoletnia w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu „Odpowiedzialny Biznes w Polsce. Dobre praktyki”. Raz na kilka lat program poddawany jest zewnętrznemu i kompleksowemu badaniu ewaluacyjnemu.

 

– Niewiele programów stypendialnych decyduje się na tak szczegółową analizę efektów swojego działania. Pozwala ona na dopasowanie programu do zmieniających się potrzeb młodych ludzi i docenienie efektów programu, które są imponujące – zarówno w ujęciu liczbowym, jak i w kontekście sukcesów poszczególnych stypendystów – podkreśla Małgorzata Stradomska-Kalinka z Fundacji Dobra Sieć (ewaluator programu „Klasa” w okresie listopad 2015 r. – luty 2016 r.).

Źródło: BNP Paribas Bank Polska

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.