Trwa pierwsza wystawa z cyklu Bank Pekao Project Room

Do 12 lutego br. potrwa pierwsza w tym roku wystawa w ramach Pekao Project Room w Centrum Sztuki Współczesnej – „30 dni” Małgorzaty Michałowskiej. Po pięciu latach cykl wystaw zmienia formułę na konkursową: spośród wszystkich tegorocznych prezentacji w Pekao Project Room, międzynarodowe jury wybierze laureatów Nagrody Głównej oraz II Nagrody. Przyznana zostanie również Nagroda Publiczności.


Małgorzata Michałowska wykonuje każdego dnia performance w obecności kamery, a wideo z przeprowadzonych działań publikuje na stronie internetowej projektu. Tytuł „Everyday Performance” odwołuje się jednocześnie do wpisanej w projekt regularności jak i do kontekstu działań artystki – akcji i gestów wpisanych w codzienność. Wystawa „30 dni” – jest kolejnym kanałem dystrybucji działań artystki – podobnie jak internetowa retransmisja rozwija się ona w czasie i pozostaje niekompletna. Prezentuje stopniową akumulację zapisu podejmowanych przez Michałowską czynności performatywnych: każdego dnia wystawy przybywa nowa wideo-transkrypcja. I każdego dnia fragmentaryczny układ wystawy rozszerzany jest o nową zawartość znaczeniową. 

 

Artystka w swoim projekcie tworzy nie tyle autobiograficzny zapis otaczającej ją rzeczywistości, ile wykorzystuje ten format do analizy pracy artysty performera. Metodycznie utrwala własne codzienne doświadczenia, próby i zmagania towarzyszące jej w byciu performerem, artystką. Zwraca szczególną uwagę na sam proces, podczas którego konkretne intencje i określone wybory decydują o legitymizacji gestu, ustanawiając go aktem twórczym. Tym samym jej autorefleksyjna obecność w świecie, świadomość performatywnego działania, mniej lub bardziej wyreżyserowane sytuacje, definiowane są w kategoriach działań performatywnych.

Nawiązując do neoawangardowej tradycji performansu i sztuki akcji artystka redefiniuje symbolikę odgrywanych czynności oraz wskazuje na powszechną fetyszyzację używanych przedmiotów, ale także idzie o krok dalej. Próbuje podważyć narrację, której podlega proces historyzacji performansu, starając się niejako przewartościować tą historię poprzez demitologizację  postaci i warsztatu wykonawcy.

 

Michałowska odwołuje się do tradycji performansu – aktualizując tą tradycję. Rejestracja jej działań nie funkcjonuje jako dokumentacja, ale jako video-performance – symbiotyczna forma akcji, rejestracji i recepcji. Performance, związany z działaniem na żywo jest przefiltrowany przez obiektyw kamery, a następnie przez kolejne kanały prezentacji: w przypadku prac artystki performance ujawnia się jako obraz na ekranie telewizora lub komputera. Tymi działaniami Michałowska sprawnie wpisuje się we współczesną kulturę mediosfery, nieustającej fiksacji dotyczącej obecności w niej naszego wizerunku. Konsekwentnemu fabrykowaniu rzeczywistości towarzyszy nieustanna świadomość odgrywania, czy wykonywania performansu. Michałowska systematycznie rozkłada na części pierwsze komponenty, składające się na doświadczenie nie tylko samego performera, ale również widza. Zwraca uwagę na formę języka, jakim komunikowane są poszczególne czynności przez nią wykonywane. W swoich krótkich formach zapisu video poddaje pod wątpliwość podziały istniejące między performatywnością a teatralnością, między sztuką a życiem codziennym. Rozpracowuje rzeczywistość codzienną i rzeczywistość performera funkcjonującego w swoim hermetycznym świecie w kategoriach złożonego konstruktu, wybierając określone role, pozy i gesty.

 

Bank Pekao Project Room to projekt wspierający młodą sztukę, który powstał we współpracy Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski i Banku Pekao SA. Od kwietnia 2012 roku CSW prezentuje najciekawsze projekty przygotowane przez polskich twórców. Do tej pory odbyło się ok. 50 wystaw, m.in. takich artystów jak: Dorota Buczkowska, Kama Sokolnicka, Aleksandra Waliszewska, Piotr Grabowski, Przemek Matecki, Tymek Borowski, Michał Frydrych, Katarzyna Przezwańska, Jakub Woynarowski, Łukasz Surowiec czy Małgorzata Szymankiewicz. Po pięciu latach cykl wystaw zmienia formułę na konkursową: spośród wszystkich tegorocznych prezentacji w Project Room międzynarodowe jury wybierze laureatów Nagrody Głównej (o wartości 20 000 zł) oraz II Nagrody (o wartości 10 000 zł). Przyznana zostanie również Nagroda Publiczności. Wyniki konkursu opublikowane zostaną na stronie Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski na początku 2018 roku.

 

Bank Pekao Project Room

Małgorzata Michałowska ’30 dni’

Wystawa czynna do 12 lutego 2017 r.

Specjalny finisaż wystawy odbędzie się 12 lutego br.

Wstęp na wystawy w Bank Pekao Project Room jest bezpłatny

Kuratorka: Patrycja Ryłko

Koordynator Bank Pekao Project Room 2017: Kamil Kuskowski

Koordynatorka wystawy: Joanna Manecka

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.