Strona główna Wiadomości Sukces Programu Prosument w BOŚ Banku

Sukces Programu Prosument w BOŚ Banku

Sukces Programu Prosument w BOŚ Banku

W ciągu kilku dni od uruchomienia Programu Prosument, wartość wniosków złożonych w BOŚ Banku na kredyty z dopłatą na mikroinstalacje OZE przekroczyła 30 mln zł. W większości dotyczą one instalacji fotowoltaicznych. Najwięcej wniosków, w ujęciu wartościowym jak i ilościowym, zostało złożonych na terenie województwa małopolskiego.


BOŚ Bank rozpoczął nabór wniosków na kredyty z dopłatą w ramach Programu Prosument w miniony piątek, 24 kwietnia. W ciągu zaledwie kilku dni Klienci zainteresowani kupnem mikroinstalacji OZE złożyli wnioski kredytowe na łączną kwotę przekraczająca 30 mln zł. Średnia wartość planowanej inwestycji to ponad 40 tys. zł.

 

– W ramach Programu Prosument można ubiegać się o dopłatę na zakup szeregu urządzeń służących do produkcji energii elektrycznej, bądź cieplnej i elektrycznej, m.in. instalacji fotowoltaicznych, pomp ciepła, elektrowni wiatrowych czy kolektorów słonecznych lub kotłów na biomasę. Zgodnie z naszymi przewidywaniami najwięcej wniosków dotyczyło zakupu i montażu mikroelektrowni słonecznych – mówi Mariusz Klimczak, Prezes Banku Ochrony Środowiska.

 

Największe zainteresowanie Programem odnotowano na terenie województwa małopolskiego – mieszkańcy tego regionu złożyli blisko 25 proc. wszystkich wniosków (ujęcie wartościowe), które wpłynęły dotychczas do BOŚ Banku. Program okazał się również bardzo popularny na południowym wschodzie Polski – ponad 11 proc. wniosków pochodzi z woj. podkarpackiego. – Obecnie trwa analiza złożonych wniosków – oceniana jest zdolność kredytowa Klientów.

 

Spodziewamy się, że pierwsze kredyty zostaną udzielone na początku maja – mówi Paweł Bujarski, Dyrektor Departamentu Sprzedaży Detalicznej BOŚ Banku. – Obsługa w oddziałach odbywa się płynnie. Po kilku dniach wzmożonego ruchu, obecnie wnioski przyjmowane są na bieżąco – dodaje Paweł Bujarski.

 

Finansowaniem w ramach Programu Prosument może być objęte do 100 proc. kosztów kwalifikowanych inwestycji. Oprocentowanie kredytu jest stałe i wynosi 1 proc. w całym okresie kredytowania, który może wynieść nawet 15 lat. Środki, zarówno na kredyt, jak i wysokie, bo sięgające do 40 proc. kosztów inwestycji dopłaty, pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

 

Cały budżet Programu Prosument wynosi 800 mln zł i podzielony jest na trzy obszary – środki dystrybuowane przez banki (w tym wypadku jedyną instytucją finansową obsługującą Program w tym zakresie jest BOŚ Bank), wojewódzkie fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej oraz jednostki samorządu terytorialnego.

 

W części przewidzianej do dystrybucji przez banki, NFOŚiGW zaplanował w 2015 r. wydatkowanie 200 mln zł. Wypłata środków została podzielona na transze. Maksymalna wysokość pierwszej transzy wynosiła 20 mln zł i tyle też otrzymał BOŚ Bank.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.