Rusza IV edycja ogólnopolskiego Programu Rozwoju Eksportu

Spotkanie w Białymstoku 27 października br. rozpoczyna IV edycję Programu Rozwoju Eksportu prowadzonego przez Bank Zachodni WBK przy wsparciu KUKE S.A., Bisnode, KPMG oraz Google pod patronatem Ministerstwa Rozwoju i Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Tak jak w poprzednich edycjach, spotkania regionalne uzupełnią wirtualne i stacjonarne misje gospodarcze oraz warsztaty tematyczne. W IV edycji PRE pojawią się też nowości.


Program Rozwoju Eksportu (PRE) jest jedną z głównych inicjatyw Banku Zachodniego WBK skierowanych do polskich przedsiębiorstw. – Eksport ma fundamentalne znaczenie dla polskiej gospodarki, jednak międzynarodowa ekspansja jest dla firm strategią niełatwą w realizacji. Dlatego też przedsiębiorcy potrzebują pomocy i wsparcia: nowoczesnych narzędzi oraz wiarygodnej, wyczerpującej wiedzy i informacji kluczowych w takim procesie. Czujemy się odpowiedzialni za dostarczenie klientom tych elementów. Bank Zachodni WBK, zarówno w kraju, jak i za granicą, będąc częścią Grupy Santander, wraz z Partnerami zapewnia wartość dodaną w postaci unikalnej obsługi biznesu międzynarodowego w ramach Programu Rozwoju Eksportu– mówi Michael McCarthy, członek zarządu Banku Zachodniego WBK zarządzający Pionem Bankowości Biznesowej i Korporacyjnej.


Wymiana doświadczeń


W IV edycji Programu Rozwoju Eksportu organizatorzy postanowili wprowadzić zmienioną, całkowicie warsztatową formułę spotkań. –Już wcześniejsze wydarzenia miały bardzo praktyczny charakter. Prezentowaliśmy narzędzia i przekazywaliśmy wiedzę, którą przedsiębiorcy od razu mogli wykorzystywać planując swoje strategie eksportowe. Teraz idziemy o krok dalej. Zaprosiliśmy przedstawicieli firm, które już odniosły sukces na rynkach zagranicznych, aby opowiedzieli o swoich doświadczeniach. Wszyscy, którzy jeszcze nie eksportują lub już to robią, ale szukają dla siebie nowych możliwości, będą mogli szczegółowo przedyskutować swoje obawy i wątpliwości. Przy okazji poznają najlepsze praktyki biznesu międzynarodowego i dowiedzą się, co jest kluczem do sukcesu za granicą– zdradza Robert Antczak, dyrektor Sprzedaży Produktów Bankowości Korporacyjnej Banku Zachodniego WBK.

 

Wsparcie dla eksportu konieczne


Po każdym wydarzeniu Programu Rozwoju Eksportu organizatorzy pytają uczestników o ocenę spotkań i pozyskanej wiedzy merytorycznej. Wyniki ankiet z poprzednich trzech edycji potwierdzają, że długoterminowy, kompleksowy program proeksportowy jest firmom potrzebny. Robert Antczak wskazuje, że umiejętności i inspiracja otrzymane w ramach PRE okazują się szczególnie cenne dla firm m.in. w sytuacjach utrudnień w działalności eksportowej. Te często znajdują swoje odzwierciedlenie w danych makro, np. ostatnich, zgodnie z którymi w okresie styczeń-sierpień br. dynamika wzrostu wartości eksportu liczonego w euro wyniosła 1,5 proc. r/r, podczas gdy rok wcześniej sięgała 7,2 proc. r/r. – W dotychczasowych edycjach PRE przekonywaliśmy firmy o zasadności dywersyfikacji kierunków eksportowych. Jeśli firma w ostatnim czasie odnotowuje mniejsze obroty w konkretnym kraju a uczestniczyła w naszych spotkaniach, wie jak szukać nowych rynków, ocenić popyt, znaleźć partnerów czy zabezpieczyć ryzyka– podkreśla Antczak.

 

Inspiracja dla tysięcy firm


W pierwszych trzech edycjach Programu Rozwoju Eksportu w konferencjach regionalnych uczestniczyło blisko 2,5 tys. osób. Podczas wirtualnych misji gospodarczych kontakty biznesowe z zagranicznymi partnerami nawiązało ponad 150. przedsiębiorców. Ponad 50. przedstawicieli firm uczestniczyło w warsztatach tematycznych prowadzonych przez Bank oraz Partnerów Merytorycznych PRE. Łącznie w trzech poprzednich edycjach Programu Rozwoju Eksportu wzięło udział 3 tys. przedsiębiorców. PRE to także promocja tematyki ekspansji zagranicznej w mediach, zapewniająca dotarcie i inspirację dla jeszcze szerszego grona firm.

 

W IV edycji PRE spotkania regionalne Programu Rozwoju Eksportu zostały zaplanowane na październik oraz listopad br. Warsztaty odbędą się: 27.10 w Białymstoku, 8.11 w Poznaniu, 9.11 w Gdańsku, 15.11 we Wrocławiu, 16.11 w Warszawie, 17.11 w Krakowie, 22.11 w Rzeszowie, 23.11 w Bydgoszczy, 24.11 w Łodzi, 25.11 w Lublinie, 29.11 w Szczecinie i 30.11 w Katowicach.

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.