Strona główna Wiadomości Raiffeisen Polbank osiągnął 144 mln zł zysku netto w I kwartale 2016 r

Raiffeisen Polbank osiągnął 144 mln zł zysku netto w I kwartale 2016 r

Raiffeisen Polbank osiągnął 144 mln zł zysku netto w I kwartale 2016 r

W I kwartale 2016 r. Raiffeisen Polbank wypracował 144,1 mln zł zysku netto, co stanowi wzrost o 140% w porównaniu z tym samym okresem poprzedniego roku. Zysk brutto zwiększył się o 167% w skali roku i wyniósł 208,6 mln zł. Znaczący wzrost wyniku był efektem sprzedaży spółki zależnej Raiffeisen-Leasing Polska na rzecz Raiffeisen Bank International z Wiednia. Pozytywny wpływ na rezultaty finansowe Banku miało też zwiększenie o 6% r/r wyniku z opłat i prowizji do 138,5 mln zł. Wynik odsetkowy pozostał na niezmienionym poziomie i wyniósł 236 mln zł. O 8% r/r do 39,7 mln zł wzrosły rezerwy na zagrożone kredyty. Dodatkowo bank przeznaczył 25,9 mln zł na dalszą restrukturyzację zatrudnienia (o około 500 etatów) i zamknięcie 35 oddziałów. Mimo tych nadzwyczajnych wydatków poziom kosztów ogólnych banku praktycznie nie zmienił się w skali roku (+2%).

 

Dzięki sprzedaży spółki leasingowej bank znacząco wzmocnił pozycję kapitałową, a współczynniki TCR i CET1 na koniec marca 2016 r. wyniosły odpowiednio: 15,95% i 15,30%, co oznacza przekroczenie zalecanych przez Komisję Nadzoru Finansowego poziomów o 0,62 p.p. i 3,49 p.p.

 

Aktywa Raiffeisen Polbanku na koniec marca wyniosły 52,8 mld zł i były o 6% niższe względem stanu z końca 2015 r. Wolumen udzielonych kredytów pozostał na poziomie 33,7 mld zł. Saldo depozytów zmniejszyło się o 8% do 35,7 mld zł. Kapitały własne wzrosły o 3% do 6,4 mld zł. Poziom kredytów do depozytów wyniósł 95%, co oznacza, że struktura finansowania była jednocześnie bezpieczna i efektywna kosztowo.

 

Choć polska gospodarka rozwija się w relatywnie niezłym tempie, to prognozy na dalszą przyszłość są obarczone dużym poziomem niepewności, m.in. z uwagi na słabe perspektywy innych rynków wschodzących czy potencjalnie groźne zjawiska geopolityczne. Ciągle rośnie presja regulacyjna oraz fiskalna na sektor bankowy, a jednocześnie rekordowo niskie stopy procentowe wpływają na spadek przychodów odsetkowych. Do silnej konkurencji wewnątrz branży dochodzi presja firm z sektora fintech. Działając w takim otoczeniu, znacznie wzmocniliśmy pozycję kapitałową banku. Raiffeisen Polbank zachowuje silną pozycję w bankowości korporacyjnej i obszarze treasury, a jednocześnie dynamicznie powiększa udział w rynku detalicznym, na co wskazuje sukces produktów z „Wymarzonej” serii, które w ciągu roku przyciągnęły ponad 300 tysięcy klientów. Strategia oparta na wiarygodności, partnerstwie, wygodzie i lojalności skłania do aktywnego bankowania z nami, a położenie nacisku na jakość obsługi zaowocowało wprowadzeniem banku do grona liderów w tej kategorii – powiedział Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Polbank.

 

Na skutek sprzedaży Raiffeisen-Leasing Polska aktywa Grupy Kapitałowej Raiffeisen Bank Polska na koniec I kwartału 2016 r. spadły o 15% w stosunku do końca 2015 r. i wyniosły 52,8 mld zł. Obecnie w skład Grupy, oprócz Raiffeisen Polbanku, wchodzą m.in. spółki: Raiffeisen Investment Polska, Raiffeisen Solutions prowadząca internetowy RKantor.com oraz Raiffeisen TFI. Księgowy wpływ transakcji sprzedaży na wynik Grupy sprawił, że na poziomie skonsolidowanym wykazana została strata netto w wysokości 10,1 mln zł.

Raiffeisen Polbank skutecznie realizuje plan dynamicznego wzrostu w bankowości detalicznej, poszerzając ofertę produktów z serii „Wymarzonych”.

 

W I kwartale bank otworzył 42 tys. Wymarzonych Kont Osobistych. Efekt przyniosły działania zmierzające do poprawy jakości obsługi – Raiffeisen Polbank otrzymał nagrodę Złotego Banku za jakość obsługi w rankingu Pulsu Biznesu i Bankier.pl, dołączając tym samym do grona liderów w tej kategorii. Bank aktywnie włączył się również w rządowy program wsparcia rodzin z dziećmi 500+, umożliwiając składanie wniosków o świadczenie z poziomu bankowości internetowej R-Online. Dużą popularnością cieszą się fundusze inwestycyjne oferowane przez bank – klienci ulokowali w nich 836 mln zł. Bank utworzył własne Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych, które po uzyskaniu zgodny KNF będzie mogło przejąć zarządzanie funduszami od dotychczas zajmującego się tym podmiotu.

 

Źródło: Raiffeisen Polbank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.