Strona główna Wiadomości Polska wielu prędkości. Bank Millennium przyjrzał się innowacyjności województw

Polska wielu prędkości. Bank Millennium przyjrzał się innowacyjności województw

Polska wielu prędkości. Bank Millennium przyjrzał się innowacyjności województw

Chociaż holistycznie polska gospodarka staje się coraz bardziej innowacyjna, potencjał zmian jest różny w poszczególnych regionach kraju – wskazują analitycy Banku w opublikowanym dziś opracowaniu „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów”. Eksperci, w oparciu o szereg wskaźników statystycznych, stworzyli pierwszy w Polsce ranking innowacyjnych województw. Najlepszym otoczeniem nowatorskiego biznesu okazało się mazowieckie (wartość Indeksu Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów – 95,9/100). Kolejne lokaty przyniosły kilka niespodzianek.


Polska zajmuje 46 miejsce1 na liście najbardziej innowacyjnych gospodarek. Klasyfikowanie państw jest oczywiście pewnym uproszczeniem, ponieważ pod uwagę nie jest brana ich wewnętrzna różnorodność ekonomiczna i specyfika poszczególnych regionów. Prawdopodobnie w Polsce różnice nie są tak znaczne, jak te dzielące południe i północ Włoch lub prężnie rozwijający się kraj Basków od pogrążonej w stagnacji Andaluzji, jednak istnieją i warunkują rozwój poszczególnych części kraju.

 

– Dostrzegając różnice w potencjale innowacyjnym poszczególnych regionów, zdecydowaliśmy się przeanalizować szeroki kontekst biznesowy tego zjawiska i stworzyć Indeks Millennium- Potencjał Innowacyjności Regionów.

 

Opracowanie i ranking województw będą tworzone co roku, tak by móc badać i porównywać zmiany zachodzące na tych samym obszarach geograficznych.W kolejnym etapie badania chcemy również przyjrzeć się bliżej czynnikom, które kształtują wyniki poszczególnych województw.Indeks traktujemy jako punkt wyjścia do głębszej analizy. Do szerokiej dyskusji w tym temacie zaprosimyekspertów spoza świata finansów, którzy poszerzą zainicjowaną przez nas debatę o nowe wątki i ich interpretacje. Ogólnopolską debatę chcemy zainicjować na rozpoczynającym się właśnie VIII Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach -tłumaczy Joao Bras Jorge, Prezes Zarządu Banku Millennium.

Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów


 

Składowe „Indeksu Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów” to wydajność pracy, stopa wartości dodanej, wydatki na badania i rozwój (B+R), edukacja policealna, liczba pracujących w obszarze badań i rozwoju oraz liczba wydanych patentów. Wszystkie kryteria mają równą wagę. Województwa miały do zdobycia 100 pkt.

 

Cztery pierwsze miejsca w rankingu zajęły województwa: mazowieckie, małopolskie, dolnośląskie i pomorskie. Województwa te mają największy potencjał innowacyjności – i tylko one osiągnęły wyniki powyżej średniej dla Polski (69,9 pkt). Sugeruje to, że działalność innowacyjna nie jest równomiernie rozproszona w Polsce, ale skoncentrowana w głównych ośrodkach miejskich/akademickich.

 

Pierwsze miejsce w stworzonym rankingu przypadło mazowieckiemu (95,9 pkt). Uzyskało najwyższe wyniki pod względem wydajności pracy, wydatków na B+R, liczby osób pracujących w B+R oraz liczby wydanych patentów, co zawdzięcza głównie danym z Warszawy. Przyczyn tak dużego potencjału tego województwa należy szukać w najwyższym w Polsce Produkcie Krajowym Brutto (PKB), umiejscowieniu central przedsiębiorstw w Warszawie oraz dużej aktywności akademickiej (2 ośrodek akademicki w Polsce zaraz po województwie małopolskim).

 

Kolejne lokaty zajęły małopolskie (81,7 pkt), dolnośląskie (77,8 pkt) i pomorskie (75,2 pkt). Województwa te mają największy potencjał innowacyjności i, obok lidera, tylko one osiągnęły wyniki powyżej średniej dla Polski (69,9 pkt). Ciekawe jest wysokie miejsce lubelskiego (63,7 pkt), gdzie niskie PKB na mieszkańca nie idzie w parze z brakiem innowacyjności. Innym przykładem pokazującym, że nawet regiony o niskim PKB na mieszkańca mogą być liderami innowacyjności jest województwo podkarpackie – przedostatnie w Polsce pod względem PKB i 9 w rankingu powstałym w oparciu o „Indeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów”. Dla tych województw innowacyjność może być napędem, dzięki któremu dogonią one województwa o większym potencjale gospodarczym.

 

Eksperci Banku wskazują, że w wielu obszarach niski poziom innowacyjności może ograniczać potencjał wzrostu PKB.

 

– W Polsce wzrost innowacji dotyczy głównie przemysłu – mówi Grzegorz Maliszewski, Główny Ekonomista Banku Millennium. Niski poziom uprzemysłowienia, wysoki udział rolnictwa w PKB i osób zatrudnionych w rolnictwie ogranicza potencjał innowacyjności. Potwierdza toIndeks Millennium – Potencjał Innowacyjności Regionów- województwa niżej ocenione w rankingu: warmińsko-mazurskie, lubuskie i świętokrzyskie charakteryzują się relatywnie niższym poziomem rozwoju gospodarczego.

 

Jakie czynniki mają zatem wpływ na wysoki indeks lubelskiego i podkarpackiego?

– Potencjał innowacyjny to nie tylko bieżąca sytuacja gospodarcza, ale przede wszystkim know-how, zasoby i procesy, które tworzą środowisko sprzyjające zmianom na lepsze – tłumaczy Grzegorz Maliszewski. Podkarpackie charakteryzuje mocny nacisk na badania i rozwój. Województwo zajęło 3 miejsce (po mazowieckim i pomorskim) w obszarze wydatków na B+R i 4 miejsce pod względem liczby osób zatrudnionych w tym segmencie. Lubelskie ma wielki potencjał edukacyjny oraz najwyższą w Polsce stopę wartości dodanej – dodaje.


6 wskaźników potencjału innowacyjności 


 

Szczegółowe wyniki badania dostępne są w załączonym opracowaniu.

1 Według Global Innovation Index

Źródło: Bank Millennium

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.