Bank Pocztowy rozpoczyna program emisji obligacji dla inwestorów indywidualnych

Komisja Nadzoru Finansowego 16 maja br. zatwierdziła prospekt emisyjny Programu Publicznych Emisji Obligacji Banku Pocztowego o wartości do 1 miliarda złotych. W pierwszej serii obligacji emitowanych w ramach Programu zastosowano nową formułę, której celem jest ograniczenie nadmiernej redukcji przy składaniu zapisów przez inwestorów indywidualnych.

Wartość pierwszej serii obligacji to maksymalnie 50 mln zł. Wartość nominalna jednej obligacji serii P1 wyniesie 100 zł. Bank Pocztowy emituje obligacje dziesięcioletnie o stałym oprocentowaniu w pierwszym okresie odsetkowym równym 4,5 procent w skali roku. W kolejnych okresach oprocentowanie obligacji będzie ustalane o oparciu o stawkę WIBOR 6M plus 2,8 punktu procentowego marży. Odsetki od obligacji będą wypłacane co pół roku. Zapisy na obligacje potrwają od 23 maja do 3 czerwca 2016 r..

– W środowisku niskich stóp procentowych inwestorzy indywidualni poszukują atrakcyjnych inwestycji o stosunkowo niskim ryzyku. Oferowane przez nas obligacje to tego typu inwestycja. W związku z tym, planowaną emisję obligacji zdecydowaliśmy się skierować właśnie do inwestorów detalicznych i zachęcić ich do inwestycji. Emitujemy obligacje podporządkowane, które po zgodzie ze strony KNF-u zostaną zaliczone do naszych funduszy własnych. Pozyskany kapitał pozwoli zwiększyć akcję kredytową naszego Banku – mówi Szymon Midera, Prezes Zarządu Banku Pocztowego.

Emitowane są obligacje podporządkowane, które po uzyskaniu zgody ze strony KNF-u mogą zostać zaliczone do funduszy własnych i tym samym wzmocnić współczynniki kapitałowe. Bank może swobodne dysponować tymi środkami i przeznaczyć je w szczególności na finansowanie bieżącej działalności oraz na zwiększenie akcji kredytowej.

Zarząd Banku Pocztowego w programie emisji obligacji zdecydował się skorzystać z doświadczonego partnera na rynku finansowym – Domu Maklerskiego IPOPEMA Securities.

Zapisy na obligacje będą przyjmowane bezpośrednio w siedzibie Domu Maklerskiego Ipopema Securities oraz w oddziałach firmy Expander, która jest Agentem Firmy Inwestycyjnej Ipopema. Expander to pierwsza firma doradztwa finansowego w Polsce z 15-letnim doświadczeniem w sprzedaży produktów finansowych, dysponująca siecią blisko 3 tys. doradców i partnerów oraz blisko 100 oddziałami
w całym kraju. Uzyskanie statusu AFI przez Expandera wymagało odpowiedniego zezwolenia ze strony Komisji Nadzoru Finansowego.

Nowością w emisji obligacji jest sposób przyjmowania zapisów, mający na celu uchronienie inwestorów przed nadmiernymi redukcjami.
W ramach oferty, bank gwarantuje przydzielenie obligacji bez dokonywania redukcji w przypadku zapisów obejmujących nie więcej niż 300 obligacji, złożonych do czasu całkowitego pokrycia puli 30 mln zł. Zapisy powyżej 300 obligacji złożone do czasu całkowitego pokrycia puli, w części przekraczającej 300 obligacji zostaną zredukowane proporcjonalnie. Wszystkie zapisy złożone po przekroczeniu puli podlegają proporcjonalnej redukcji. O momencie złożenia zapisu na obligacje będzie rozstrzygał czas rejestracji dyspozycji zapisu w systemie IPOPEMA.

– Zdecydowaliśmy się wyjść naprzeciw oczekiwaniom inwestorów indywidualnych, którzy narzekają na zbyt wysokie redukcje zapisów. Chcemy szczególnie skupić się na mniejszych inwestorach, stąd proponujemy taki sposób zapisów. Jesteśmy polskim bankiem, o stabilnej sytuacji finansowej, będącym częścią państwowej Grupy Poczty Polskiej. Dzięki temu naszej obligacje są atrakcyjną i szeroko dostępną możliwością inwestycyjną – podsumował Szymon Midera, Prezes Zarządu Banku Pocztowego.

Źródło: Bank Pocztowy

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.