Strona główna Wiadomości PKO BP złożył do KNF wniosek notyfikacyjny dotyczący otwarcia oddziału korporacyjnego w Czechach

PKO BP złożył do KNF wniosek notyfikacyjny dotyczący otwarcia oddziału korporacyjnego w Czechach

PKO BP złożył do KNF wniosek notyfikacyjny dotyczący otwarcia oddziału korporacyjnego w Czechach

PKO Bank Polski pracuje nad uruchomieniem oddziału korporacyjnego w Czechach. W czerwcu Bank złożył do KNF wniosek notyfikacyjny w tej sprawie. W przypadku braku podstaw do odmowy, w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania zawiadomienia (lub jego uzupełnień) o zamiarze ustanowienia oddziału, KNF przesyła je czeskim władzom nadzorczym. Następnie czeski regulator poinformuje Bank o przepisach prawa czeskiego, które będą miały zastosowanie do oddziału.


– Otwarcie oddziału korporacyjnego PKO Banku Polskiego w Czechach wpisuje się w proces intensyfikacji wsparcia Banku dla ekspansji zagranicznej polskich firm. Chcemy podążać za polskimi firmami wszędzie tam, gdzie potrzebują one naszych usług. Po przeanalizowaniu potrzeb biznesowych naszych klientów, podjęliśmy decyzję o uruchomieniu kolejnego oddziału zagranicznego PKO Banku Polskiego, tym razem w Czechach. Doświadczenie zdobyte przez Bank zarówno na rynku krajowym, jak i podczas uruchamiania oddziału korporacyjnego we Frankfurcie, zaowocują ofertą dopasowaną do potrzeb polskich firm działających na rynku czeskim – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes PKO Banku Polskiego.  

 

Czechy – jeden z najważniejszych partnerów gospodarczych polskich firm


Czechy należą do najważniejszych partnerów gospodarczych Polski. Zajmują piąte miejsce pod względem obrotów handlowych (po Niemczech, Rosji, Chinach i Włochach), są drugim największym odbiorcą polskich towarów i zajmują 7 miejsce w polskim imporcie. Eksport polskich firm do Czech z roku na rok dynamicznie zwiększa się. W 2015 r. jego wartość wyniosła 11,8 mld euro, i była o 10% wyższa niż w 2014 r. Korzystne są także perspektywy dla inwestycji bezpośrednich polskich firm w Czechach. W 2015 r. wynosiły one niemal 1,5 mld euro, do 2020 r. ich poziom powinien zbliżyć się do 1,7 mld euro. Rocznie w Czechach powstaje ponad 300 spółek z udziałem kapitału polskiego na poziomie ponad 25%.

 

Oddział dla klientów korporacyjnych


Działalność oddziału w Czechach będzie koncentrowała się na obsłudze klientów korporacyjnych, czyli będzie analogiczna do działalności oddziału korporacyjnego PKO Banku Polskiego we Frankfurcie. Zbliżona będzie także oferta oddziału. W pierwszej fazie projektu oferta obejmie m.in. rachunek bieżący, internetową bankowość elektroniczną, płatności krajowe i zagraniczne, karty debetowe, kredyt w rachunku bieżącym, kredyt obrotowy i inwestycyjny, Cash Pooling, czy produkty finansowania handlu. Klienci w Czechach będą również mogli korzystać z szerokiej oferty produktów skarbowych Banku. W kolejnej fazie realizacji projektu przewidywane jest rozszerzenie oferowanej gamy produktów i usług o kolejne, zgodnie z identyfikowanymi potrzebami biznesowymi.

 

Głównym założeniem strategicznym jest wsparcie kluczowych klientów korporacyjnych PKO Banku Polskiego, którzy prowadzą lub planują rozpocząć działalność gospodarczą w Republice Czeskiej oraz wspomaganie ekspansji polskich spółek w tym kierunku. Naszym klientom chcemy zapewnić kompleksową obsługę na rynku polskim, niemieckim i czeskim, poprzez oferowanie przedsiębiorcom korzystnych warunków dla finansowania ich działalności, a także rozbudowanej bankowości transakcyjnej, usprawniającej przepływy środków pomiędzy jednostkami powiązanymi.

 

PKO Bank Polski kontynuuje wspieranie ekspansji zagranicznej polskich firm


Uruchomienie placówki korporacyjnej PKO Banku Polskiego w Czechach jest elementem strategii ekspansji międzynarodowej PKO zakładającej podążanie za klientami. Klienci Banku to przedsiębiorstwa działające na wielu światowych rynkach bądź firmy, które mają aspiracje do rozwoju działalności na rynkach zagranicznych. Największa aktywność, biorąc pod uwagę zarówno eksport, jak i bezpośrednie inwestycje zagraniczne w Unii Europejskiej, kierowana jest do Niemiec dlatego w pierwszej kolejności (w grudniu 2015 r.) uruchomiono oddział we Frankfurcie. Jednym z najważniejszych rynków dla klientów korporacyjnych Banku są także Czechy, stąd decyzja o ulokowaniu kolejnego oddziału w tym kraju.

 

Oddział korporacyjny w Czechach zlokalizowany będzie w Pradze. Jego start planowany jest na 2017 r. Dokładny termin uzależniony jest od uzyskania wszystkich zgód regulacyjnych.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.