Strona głównaWiadomościPKO Bank Polski wspiera najlepsze polskie start-upy

PKO Bank Polski wspiera najlepsze polskie start-upy

Poznaliśmy zwycięzców skierowanego do technologicznych startupów programu akceleracyjnego MIT Enterprise Forum Poland, którego Partnerem Głównym jest PKO Bank Polski. Pięć najlepszych zespołów w czerwcu wyjedzie do Stanów Zjednoczonych na finałowy etap akceleracji, odbywający się na prestiżowym Massachusetts Institute of Technology.

Wyjazd na MIT umożliwi wyselekcjonowanym w ramach programu start-upom pozyskanie nowej wiedzy i doświadczeń oraz kontakt z amerykańskimi naukowcami i przedstawicielami firm zainteresowanymi obszarem technologii, którą rozwijają. W gronie zwycięzców znaleźli się:

1) Poltreg – zespół opracował nowatorską metodę leczenia cukrzycy typu 1. Preparat można stosować w chorobach lub ich stadiach, dla których współcześnie nie istnieją inne sposoby leczenia lub są one nieskuteczne,
2) Poltiss – zespół opracował technologię nowoczesnych wstrzykiwalnych biomateriałów polimerowych w szczególności do zastosowań medycznych w rekonstrukcji i regeneracji tkanek miękkich,
3) Scubaphone – autorzy prostego taniego podwodnego komunikatora dla płetwonurków, który pozwala na swobodne porozumiewanie się na dystansie 20 metrów pomiędzy nurkami bez użycia jakiejkolwiek elektroniki, 4) XTPL – twórcy przezroczystych folii przewodzących napięcie elektryczne, dzięki którym m.in. poprawi się jakość obrazu na wyświetlaczach LCD przy jednoczesnym zmniejszeniu poboru energii,
5) Hussartech – firma stworzyła i opatentowała nanocząstki działające antybakteriologicznie (HybriCaps), które można stosować w różnych materiałach w takich sektorach jak medycyna czy przemysł odzieżowy.

Do programu akceleracyjnego MITEF Poland, który wystartował na przełomie 2015 i 2016 roku, zgłaszać się mogły zarówno istniejące, młode polskie firmy z branży technologicznej, jak i zespoły, które dopiero miały pomysł na nowy biznes. Zakwalifikowane do programu start-upy miały m.in. możliwość wzięcia udziału w warsztatach pomagających stworzyć lub zweryfikować ich model biznesowy, nauczyć się przeprowadzenia prezentacji dla inwestorów, a także na bieżąco korzystać ze wsparcia międzynarodowego zespołu mentorów i doświadczonych ekspertów.

PKO Bank Polski nie od dziś wspiera pomysły młodych firm, których głównym kapitałem jest innowacyjność oferowanych rozwiązań i nieszablonowy sposób myślenia. W grudniu ubiegłego roku był też współorganizatorem D-RAFT Corporate Demo Day „FinTech & Mobile”, podczas którego młodzi przedsiębiorcy i przedstawiciele wielkich korporacji mogli wzajemnie czerpać ze swoich doświadczeń.

PKO zaangażowany w budowę cyfrowego państwa

Wsparcie Banku dla innowacyjnych rozwiązań poprawiających codzienne życie milionów Polaków przejawia się również poprzez zaangażowanie w budowę cyfrowego państwa. Jako pierwsza instytucja finansowa włączył się w realizację programu Rodzina 500 Plus. Spośród 500 tys. wniosków w ramach programu złożonych drogą elektroniczną około 30 proc. zostało przesłanych za pośrednictwem serwisów bankowości internetowej PKO.

Bank udostępnił również swoim klientom możliwość korzystania z e-usług Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za pośrednictwem bankowości elektronicznej PKO możliwe jest założenie profilu na Platformie Usług Elektronicznych ZUS. Za jej pośrednictwem można m.in. sprawdzić stan konta w ZUS, wysokość składek, kwotę środków przekazanych do OFE, skorzystać z kalkulatora emerytalnego obliczającego prognozowaną emeryturę czy sprawdzić informacje o zgłoszonych do ubezpieczenia zdrowotnego członkach rodziny. Osoba ubezpieczona ma też dostęp do informacji o zasiłkach wypłaconych przez pracodawcę.

Z kolei pracodawcy mają wgląd do danych osób zgłoszonych przez siebie do ubezpieczeń, deklaracji wpłat. Mogą również składać wnioski dotyczące rozliczeń oraz otrzymać zaświadczenie o niezaleganiu. Osoby pobierające świadczenie sprawdzą informacje o wysokości emerytury, renty, lub wypłacanych przez ZUS zasiłków czy formularza PIT.

Bank wdraża innowacje zewnętrzne i wewnętrzne

PKO Bank Polski jest też otwarty na wdrażanie we własnych systemach nieszablonowych rozwiązań proponowanych przez młodych naukowców i przedsiębiorców. Świadczą o tym liczne innowacyjne projekty polegające zarówno na wspieraniu rozwoju technologii opracowywanych przez inne podmioty, jak i efektywne rozwijanie własnych innowacji.

Wśród tych pierwszych można m.in. wymienić rozpoczęcie współpracy z Politechniką Gdańską nad kompleksowym rozwiązaniem biometrycznym. Jego celem jest stworzenie systemu identyfikowania i uwierzytelniania klientów na podstawie m.in. układu naczyń krwionośnych dłoni, kształtu twarzy i głosu, bez potrzeby używania haseł i kodów PIN w codziennym korzystaniu z usług bankowych.

Czołowym przykładem własnej innowacji jest natomiast aplikacja IKO i zbudowany w oparciu o nią – wraz z innymi wiodącymi krajowymi bankami – system płatności mobilnych BLIK. Obecnie z IKO korzysta już blisko 600 tys. osób, które wykonały przy jej pomocy ponad 7,5 mln transakcji. Sukces IKO i BLIKA przekroczył już granice Polski. W ubiegłym roku projekt „Od IKO do BLIKA” zdobył prestiżową nagrodę EFMA w kategorii najlepsza innowacja w płatnościach na świecie.

Źródło: PKO Bank Polski

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular