Strona główna Wiadomości PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”

PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”

PKO Bank Polski mecenasem „Nowego pocztu władców Polski”

Do 19 lipca br. na Zamku Królewskim w Warszawie czynna jest wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko”, na której po raz pierwszy prezentowana jest seria 49 portretów władców Polski autorstwa Waldemara Świerzego.

 

– Mamy świadomość, że kultura i sztuka kształtują wrażliwość, wpływają na wyobraźnię i losy przyszłych pokoleń a także pozwalają polemizować z przeszłością. Dzięki temu powstają oryginalne dzieła, które pozostają na zawsze. Waldemar Świerzy, znane z rysunków Matejki, precyzyjnie odmalowane postacie władców, ukazuje inaczej. Nic dziwnego, w sztuce transformacje są konieczne. Zmiana jest nieodłącznym elementem naszego życia. Rozumiejąc jej wartość, wagę i potrzebę przeobrażeń poszerzających perspektywę, horyzonty, wpływających na gusty i trendy nie tylko w sztuce, ale i w postrzeganiu świata, PKO Bank Polski został mecenasem pierwszego namalowanego w XXI pocztu władców polskich – mówi Zbigniew Jagiełło, prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

 

Wystawa „Nowy poczet władców Polski. Świerzy kontra Matejko” Waldemara Świerzego, ze względu na swój charakter uznawana jest za praktyczną lekcję historii i przemawia do wyobraźni współczesnych ludzi, zwłaszcza młodych.

 

Waldemar Świerzy (ur. 9.09. 1931 r. – zm. 27.11.2013 r.) należy do ścisłego grona najwybitniejszych europejskich plakacistów, był jednym z twórców „polskiej szkoły plakatu” z lat 60. I 70. XX wieku. Jest autorem ponad tysiąca prac, głównie o tematyce kulturalnej (teatralne, filmowe czy muzyczne). Plakat z wizerunkiem Jimmiego Hendrixa całe lata traktowany był przez młodzież, jako kultowy. Świerzy sportretował ponad 250 postaci ze świata.

 

 – Stworzone przez Świerzego wizerunki polskich władców zawładną wyobraźnią młodych Polaków, Europejczyków a nawet obywateli świata – mówi Andrzej Pągowski, inicjator przedsięwzięcia. – Idea stworzenia nowego pocztu władców polskich powstała w 2004 roku. Myślałem o tym, jak o projekcie edukacyjnym. Od początku uczestniczy w nim PKO Bank Polski – podkreśla wybitny plakacista i uczeń Waldemara Świerzego.

 

PKO Bank Polski od lat jest mecenasem kultury i sztuki. Wspiera m.in. Muzeum Narodowe w Warszawie, Muzeum Kinematografii w Łodzi a także Filharmonię Narodową w Warszawie, Narodowe Forum Muzyki we Wrocławiu. Angażuje się w wiele wydarzeń artystycznych, np. Festiwal Filmów Fabularnych w Gdyni. W tym roku Bank był patronem tytularnym Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego PKO Off Camera.

 

Więcej: http://bankomania.pkobp.pl/pieniadze-to-nie-wszystko/

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.