PKO Bank Polski głównym sponsorem 38. Gdynia – Festiwal Filmowy

Po raz drugi bank patronuje Festiwalowi Polskich Filmów Fabularnych, który w tym roku odbywa się między 9 i 14 września. Podczas imprezy goście festiwalowi wezmą udział w premierowym pokazie „Człowieka z marmuru”, zrekonstruowanego cyfrowo dzięki zaangażowaniu banku w program digitalizacji klasyki polskiego kina. Dodatkowo pod patronatem banku w miasteczku festiwalowym przygotowano atrakcje dla publiczności i młodzieży z trójmiejskich szkół.

Gdyński Festiwal Filmowy to jedna z największych imprez filmowych w Polsce, która na tak wielką skalę promuje polską kinematografię. Co roku największe zainteresowanie publiczności budzi konkurs główny, w którym najlepsze filmy i ich twórcy walczą o nagrodę Złotych Lwów. W tym roku wyłoni ich jury pod kierownictwem Janusza Głowackiego, m.in. w składzie z Agnieszką Holland i Agatą Buzek. Poza głównym konkursem w programie festiwalu jak co roku znalazło się miejsce dla młodych filmowców rywalizujących w „Konkursie Młodego Kina”, przegląd polskiego kina niezależnego oraz pokazy specjalne.

W ich ramach, czwartego dnia festiwalu odbędzie się  specjalny pokaz w wersji cyfrowej filmu „Człowiek z marmuru”. Od dwóch lat PKO Bank Polski patronuje utrwalaniu i popularyzacji dorobku polskiej kinematografii, włączając się do programu cyfrowej rekonstrukcji klasyki polskich filmów. Dzięki finansowemu wsparciu zrekonstruowano już produkcje: „Człowiek z żelaza” „Panny z Wilka”, „Kanał”, „Krajobraz po bitwie”, „Polowanie na muchy” i „Ziemia obiecana” w reżyserii Andrzeja Wajdy, komedie Stanisława Barei: „Miś”, „Co mi zrobisz, jak mnie złapiesz”, „Brunet wieczorową porą”, „Nie ma róży bez ognia”, „Poszukiwany, poszukiwana” oraz „Rejs” i „Szatan z VII klasy” Marii Kaniewskiej.

Dodatkowo w oficjalnym programie 38. GFF pod patronatem banku w ramach edukacji filmowej młodzieży zorganizowane zostaną spotkania:

• Studio Filmoteki Szkolnej – grupa licealistów z trójmiejskich szkół pod kierunkiem profesjonalistów zrealizuje reportaże z festiwalu.
• Warsztaty reportażu dla młodzieży i publiczności festiwalowej, które poprowadzą specjaliści: operator, montażysta oraz animatorzy zajęć dziennikarskich i ćwiczeń z autoprezentacji.
• Debaty filmowe „Skrytykuj!” promującej świadomą dyskusję o kinie, odbywające się po projekcjach wybranych filmów, w których uczestnicy spotkań będą mogli podzielić się swoimi opiniami.
• Masterclassy – spotkania z Mistrzami Sztuki Filmowej dla publiczności festiwalowej i młodzieży, podczas których zaproszeni reżyserzy zastanowią się wspólnie z uczestnikami nad kluczowymi zagadnieniami dla ich twórczości.

Poza gdyńskim festiwalem bank po raz kolejny objął swoim patronatem jeden z najważniejszych festiwali artystycznych muzyki poważnej w Polsce – Międzynarodowy Festiwal Wratislavia Cantans. W dniach 6-15 września br. w cyklu „Podróż do Włoch” zaprezentowane zostaną dzieła kompozytorów pochodzących z Włoch lub tam tworzących, a także utwory inspirowane bogatą tradycją tego kraju.

Źródło: PKO Bank Polski

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.