PIT 11

PIT 11

Wśród różnego rodzaju formularzy podatkowych PIT na szczególną uwagę zasługuje formularz PIT-11, który jest przekazywany przez płatników podatku dochodowego podatnikom. Do czego on służy i w jakich przypadkach znajduje on swoje zastosowanie?

Czym jest PIT-11?

PIT-11 jest formularzem informacji podatkowych, który staje się podstawą rozliczenia podatkowego dla podatnika. PIT-11 najczęściej przekazywany jest przez pracodawcę pracownikowi. Jednocześnie, ten sam egzemplarz druku PIT-11 musi trafić do Urzędu Skarbowego, właściwego względem miejsca zamieszkania podatnika. PIT-11 wystawiają pracodawcy, zleceniodawcy, organy rentowe i emerytalne, jak również i inni płatnicy podatku dochodowego, za pośrednictwem których podatnicy w danym roku podatkowym uzyskiwali dochód opodatkowany na zasadach ogólnych, według dwustopniowej skali podatkowej.

Płatnik podatku zobowiązany jest nie tylko w ciągu roku do obliczania i pobierania od wynagrodzenia swoich pracowników lub świadczeniobiorców, zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych, ale też do przekazania im i fiskusowi formularza PIT-11 w ustawowo wymienionym terminie. Jeśli nie dopełni tego obowiązku, naraża się na przykre konsekwencje finansowe i prawne. Jednocześnie, w przypadku, gdy pracownik nie otrzyma terminowo informacji podatkowej PIT-11 nie zwalnia go to od konieczności rozliczenia się z fiskusem z dochodów pozyskanych w poprzednim roku podatkowym.

Co zawarte jest w PIT-11?

W formularzu PIT-11 płatnik podatku dochodowego musi uwzględnić wysokość ubiegłorocznych przychodów podatnika, koszty ich uzyskania czy wysokość zaliczek obliczonych i wpłaconych do Urzędu Skarbowego, z tytułu podatku dochodowego od osób fizycznych. W PIT-11 wyszczególnia się między innymi przychody pochodzące z:

  • Stosunku służbowego,
  • Stosunku pracy,
  • Pracy nakładczej,
  • Spółdzielczego stosunku pracy,
  • Przychodów z praw autorskich i praw pokrewnych,
  • Zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakłady pracy,
  • Przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umów cywilnoprawnych,
  • Wypłat w spółdzielniach pracy z tytułu udziału w nadwyżce bilansowej,
  • Przychodów z osobiście wykonywanej działalności artystycznej, trenerskiej, naukowej, literackiej, oświatowej i publicystycznej itd.

PIT-11 nie będzie uwzględniał dochodów podatnika z tytułu umów zlecenie, jeśli będą opiewały one na kwotę do 200 zł. Wówczas od takiej umowy pobierany będzie zryczałtowany podatek dochodowy według 18% stawki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.