Co to jest BIG ?

Co to jest BIG ?

W wielu przypadkach konsumenci mylą pojęcie BIG-u i BIK-u, choć są to dwie odrębne instytucje. Co należy rozumieć pod pojęciem BIG?

BIG czyli Biuro Informacji Gospodarczej

Skrót BIG oznacza Biuro Informacji Gospodarczej. Nie jest to jedna instytucja centralna, ale wspólna nazwa dla różnych instytucji gromadzących dane o nierzetelnych dłużnikach. Informacje w BIG gromadzone są ze zgłoszeń przedsiębiorców, którzy mają zawarte z konkretnym BIG-iem stosowną umowę. Umieszczenie dłużnika w bazach BIG ma wyłącznie negatywny charakter, bowiem wskazuje, że dłużnik jest nierzetelny. Ogranicza to lub nawet uniemożliwia zaciąganie kredytów i pożyczek w bankach i firmach pożyczkowych, zawieranie kontraktów z firmami itp. Wszystkie BIG-i działają pod nadzorem Ministerstwa Gospodarki.

Podstawą funkcjonowania wszystkich Biur Informacji Gospodarczej w Polsce jest ustawa z dnia 9 kwietnia 2010 roku o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych.

BIG w Polsce

W naszym kraju funkcjonują obecnie cztery biura informacji gospodarczej:

  • BIG InfoMonitor,
  • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej,
  • Krajowy Rejestr Długów BIG,
  • Rejestr Dłużników ERIF BIG.

BIG InfoMonitor umożliwia dostęp do baz Biura Informacji Kredytowej oraz Związku Banków Polskich, jako jedyne biuro w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.