Strona główna Wiadomości Pierwsze w Polsce gwarancje na kredyty dla innowacyjnych firm

Pierwsze w Polsce gwarancje na kredyty dla innowacyjnych firm

Pierwsze w Polsce gwarancje na kredyty dla innowacyjnych firm

Europejski Fundusz Inwestycyjny (EFI) i Bank Pekao podpisały umowę gwarancyjną, która wspiera kredytowanie małych i średnich przedsiębiorstw (SME) w ramach Instrumentu Podziału Ryzyka (RSI – ang. Risk Sharing Instrument).

 

Dzięki tej umowie Bank Pekao będzie mógł udostępnić w ciągu najbliższych dwóch lat innowacyjnym polskim firmom kredyty o łącznej wartości 80 mln euro z 50% gwarancją udzieloną przez Europejski Fundusz Inwestycyjny. Dodatkowo zgodnie z umową z EFI kredyty dla innowacyjnych przedsiębiorstw w Banku Pekao będą udzielane na preferencyjnych warunkach.

Do tej pory z instrumentu wspierania innowacji mogły korzystać firmy m.in. w Czechach, Austrii, Niemczech czy Portugalii. Od dziś dostęp do łatwiejszego finansowania innowacji mają polscy przedsiębiorcy. Podpisana umowa RSI między Bankiem Pekao a Europejskim Funduszem Inwestycyjnym jest pierwszą w Polsce, a jedenastą w Europie gwarancją dotycząca instrumentu podziału ryzyka. Dzięki temu mechanizmowi wartość finansowania przedsiębiorstw innowacyjnych w całej Unii Europejskiej przekracza już miliard euro.

Celem instrumentu RSI jest skłonienie banków do udzielania kredytu małym i średnim firmom zatrudniającym do 500 pracowników, którym brakuje środków na finansowanie inwestycji oraz kapitału obrotowego na wspieranie działalności badawczo-rozwojowej i innowacyjnej.

– Do tej pory we współpracy z EFI udzieliliśmy 9,3 tysiąca kredytów dla polskich przedsiębiorstw, finansując inwestycje o wartości ponad 2 miliardów złotych. Konsekwentnie wspieramy małe i średnie firmy w zakresie wykorzystywania środków unijnych i mamy w tym obszarze silną pozycję na polskim rynku. W okresie przed uruchomieniem nowych programów unijnych dla firm w ramach budżetu na lata 2014-2020, chcemy zaproponować innowacyjnym firmom łatwiejszy dostęp do kredytów inwestycyjnych i obrotowych na finansowanie ich planów rozwojowych – powiedział Grzegorz Piwowar, wiceprezes Banku Pekao.

Źródło: Bank Pekao SA

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.