Strona główna Wiadomości Pierwsza inwestycja na Pomorzu w ramach Inicjatywy JESSICA z BOŚ

Pierwsza inwestycja na Pomorzu w ramach Inicjatywy JESSICA z BOŚ

Pierwsza inwestycja na Pomorzu w ramach Inicjatywy JESSICA z BOŚ

Oficjalne otwarcie Starego Browaru Kościerzyna odbyło się w niedzielę 1 września 2013 r. Jest to pierwsza zakończona inwestycja realizowana w ramach Inicjatywy JESSICA na Pomorzu.

 

Całkowity koszt przedsięwzięcia to ponad 20 mln zł, z czego niecałe 7,6 mln zł (ok. 40 proc. wydatków kwalifikowanych) to pożyczka pochodząca ze środków finansowych programu JESSICA. Resztę kwoty stanowiło finansowanie uzupełniające z Banku Ochrony Środowiska i środki własne inwestora.


Rewitalizacja nowo otwartego Starego Browaru Kościerzyna jest szansą na gospodarczy rozwój miasta, stworzenie warunków do zakładania i rozwoju przedsiębiorstw, jak i pobudzenie korzystnych zmian na rynku pracy. Podniesiona estetyka centrum wpłynie na atrakcyjność miasta, w ocenie zarówno jego mieszkańców, jak i turystów. Dodatkowo nowa inwestycja łączy w sobie nowoczesność i wysoką jakość wykończenia z pierwotnym stylem i charakterem budynku.

 

Województwo pomorskie to pierwszy region, w którym została zakończona inwestycja finansowana przez Bank Ochrony Środowiska ze środków JESSICA. Wierzymy, że Stary Browar w Kościerzynie stanie się nie tylko kolejną wyjątkową lokalizacją na turystycznej mapie Pomorza, ale będzie przykładem jak sprawnie i szybko można realizować projekty JESSICA – powiedział Krzysztof Telega, wiceprezes zarządu banku.

 

W ramach programu z połączenia odrestaurowanej słodowni oraz nowo powstałego skrzydła budynku powstał trzykondygnacyjny obiekt handlowo-usługowy o powierzchni ponad 6 tys. m kw. W starej części budynku jest zabytkowa degustatornia piwa warzonego na miejscu, na parterze i piętrze znajdują się lokale usługowo-handlowe o różnorodnym charakterze oraz sale konferencyjne. Ostatnia kondygnacja budynku udostępniona będzie jako powierzchnia biurowa pod wynajem i hotel.

 

W trakcie realizacji inwestycji, w wyniku stwierdzonego ograniczonego zainteresowania powierzchnią biurową pod wynajem dla firm, Inwestor zadecydował o zmianie przeznaczenia części tej powierzchni na Hotel, co podniesie dodatkowo atrakcyjność obiektu i jego dostępność dla przyjezdnych do Kościerzyny.

 

JESSICA z Bankiem Ochrony Środowiska


W całej Polsce BOŚ podpisał łącznie dwadzieścia umów w ramach inicjatywy JESSICA w trzech województwach. Do tej pory umowy zostały podpisane w: Świnoujściu (cztery umowy), Połczynie-Zdroju (dwie umowy), Tychach (dwie umowy), Jastrzębiu Zdroju (dwie umowy) oraz po jednej w Wałczu, Kamieniu Pomorskim, Kołobrzegu, Świętochłowicach, Czechowicach-Dziedzicach, Pruszczu Gdańskim, Kościerzynie, Katowicach, Gliwicach oraz Dąbrowie Górniczej.

 

JESSICA została przygotowana przez Komisję Europejską we współpracy z Europejskim Bankiem Inwestycyjnym i Bankiem Rozwoju Rady Europy. Celem nadrzędnym Inicjatywy JESSICA jest zrównoważony rozwój obszarów miejskich. Środki JESSICA, w postaci niskooprocentowanych pożyczek, finansują różnego rodzaju projekty spełniające kryteria wybranych działań Regionalnych Programów Operacyjnych. Rewitalizacja obszarów miejskich pozostaje głównym celem finansowania JESSICA.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.