Otwarcie nowego kompleksu basenowego Aquacentrum dzięki wsparciu Inicjatywy JESSICA i Banku Ochrony Środowiska

W czwartek 14 lipca odbyła się uroczystość otwarcia Aquacentrum w Redzie. Ten unikatowy w skali kraju obiekt sportowo-rekreacyjny, wykorzystujący szereg rozwiązań ekologicznych, jest jedną z najciekawszych i zarazem wyczekiwanych inwestycji w regionie. Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 70 mln zł, z czego ponad 20 mln zł, to pożyczka pochodząca ze środków finansowych Inicjatywy JESSICA.


Na terenie kompleksu w Redzie, znajduje się basen pływacki, centrum fitness, sauny z centrum SPA & Welness, korty do squasha, a także oceanarium i całoroczny ogród zimowy ze ścieżkami edukacyjnymi dla dzieci. Jedną z największych i zarazem wyróżniających inwestycję atrakcji, jest jedyna w tej części Europy zjeżdżalnia przez akwarium z rekinami.

 

Projektując Aquacentrum wykorzystano szereg rozwiązań przyjaznych środowisku. Obiekt w części biurowej, handlowej i usługowej spełnia wymogi stawiane budynkom pasywnym (szacowane zapotrzebowanie na energię tej części wynosi mniej niż 15 kWh/m2). Układ klimatyzacyjny został wyposażony w systemy odzysku ciepła, tak aby uzyskać jego maksymalną efektywność. Co więcej, z wody z natrysków oraz wody basenowej, a także z płukania filtrów basenowych, odzyskiwane jest ciepło, a następnie (przed zrzutem do kanalizacji) woda wykorzystana zostanie do spłukiwania toalet. W ten sposób oszczędzana jest zarówno energia cieplna jak i zużycie samej wody. To jednak nie wszystko. Energia cieplna oraz elektryczna jest generowana przez układ kogeneracyjny zasilany gazem ziemnym. Na terenie obiektu zainstalowano ponadto energooszczędne źródła światła LED zintegrowane również z oświetleniem podwodnym.

 

Inwestorem jest Zespół Basenów Rekreacyjnych w Redzie sp. z o.o., spółka celowa powołana przez SEMEKO Grupa Inwestycyjna S.A. Zgodnie z oczekiwaniami inwestora z nowego Aquacentrum korzystać będą nie tylko mieszkańcy Redy, Trójmiasta, ale i tysiące turystów odwiedzających latem polskie morze. Bedzie on też niewątpliwą atrakcją dla mieszkańców niedalekiego okręgu kaliningradzkiego.

 

Całkowity koszt przedsięwzięcia wynosi 70 mln zł, z czego ponad 20 mln zł, to pożyczka pochodząca ze środków finansowych Inicjatywy JESSICA.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.