Strona główna Wiadomości Sklepiki szkolne dobrze sobie radzą

Sklepiki szkolne dobrze sobie radzą

Sklepiki szkolne dobrze sobie radzą

Za nami rok szkolny, który przyniósł ogromne zmiany w podejściu szkół do sposobu żywienia swoich uczniów. Od 1 września 2015 roku, po nowelizacji ustawy o bezpieczeństwie żywności i żywienia w sklepikach szkolnych nie można już sprzedawać tak zwanego „junk food”, czyli śmieciowego jedzenia. W odpowiedzi na rosnącą potrzebę prozdrowotnej edukacji, Fundacja BOŚ zorganizowała konkurs „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja”. Konkurs udowodnił, że sklepiki szkolne mogą zdrowo żywić swoich uczniów. Fundacja BOŚ nagrodziła 9 szkół, które najlepiej poradziły sobie z nowymi przepisami i modą na zdrowe odżywianie zarażają coraz więcej osób.

– W ostatnich latach dzięki naszym grantom, udzielanym w ramach projektu „Sklepiki szkolne – zdrowa reaktywacja”, przebudowano blisko 120 sklepików w całej Polsce. Dziś działają one jako zdrowe bufety śniadaniowe i nie narzekają na brak ruchu – mówi Barbara Lewicka-Kłoszewska, Wiceprezes Fundacji BOŚ. – Cieszy nas fakt, że szkoły, które podjęły decyzję o uzdrowieniu swoich sklepików 5 lat temu nadal pozostają wierne swoim zamierzeniom i nie poprzestają w działaniach promujących zdrowy sposób odżywiania – dodaje. Patronat nad wydarzeniem objęło Ministerstwo Zdrowia oraz Ministerstwo Edukacji Narodowej.

 

Jak podkreślają nauczyciele i ajenci sklepików wszystkie zmiany rozpoczęły się od rozmowy z uczniami, edukacji, przyzwyczajania ich do nowych produktów. – Dobrym przykładem jest promowanie wybranego produktu poprzez degustację czy obniżenie ceny w dniu „premiery”. Ważne jest także wsłuchiwanie się w głos młodych klientów – uczniowie sami najlepiej decydują jakie kanapki powinny się znaleźć w ofercie – podkreśla jeden z ajentów prowadzących sklepik na terenie szkoły.

Źródło: Bank Ochrony Środowiska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.