Strona główna Wiadomości Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy!

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy!

Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Pamiętamy!

PKO Bank Polski przez niemal 100 lat swojej obecności na rynku finansowym odegrał ważną rolę w polskiej gospodarce i historii. Jest społecznie odpowiedzialną instytucją, dla której wolność i przywiązanie do tradycji to naturalne wartości. Od lat angażuje się w działania utrwalające świadomość narodową i popularyzuje idee nowoczesnego patriotyzmu. W tym roku włączył się we wsparcie wydarzeń upamiętniających Żołnierzy Wyklętych.

O Żołnierzach Wyklętych przypomina tysiącom warszawiaków banner na Rotundzie z napisem „1 marca Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych. Dziękujemy”. Celem inicjatywy jest oddanie hołdu bohaterom, popularyzacja ich święta oraz przybliżenie historii i losów Żołnierzy Wyklętych.

– PKO Bank Polski od lat jest zaangażowany w popularyzację i upowszechnianie pamięci o ważnych momentach, wydarzeniach i postaciach z historii Polski. Zdecydowaliśmy się więc także na zwrócenie uwagi na historię i losy Żołnierzy Wyklętych w sposób, który trafi do wszystkich pokoleń – mówi Michał Kuczmierowski, dyrektor Departamentu Marketingu PKO Banku Polskiego

Upamiętnienie przez kulturę i sport

PKO Bank Polski jest sponsorem zaplanowanego na 1 marca (Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”)  – w warszawskim budynku Reduta Banku Polskiego – koncertu „Niezłomnym honor” poświęconego Żołnierzom Wyklętym. W wydarzeniu upamiętniającym uczestników antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia wezmą udział m.in. Sebastian Karpiel-Bułecka, Organek, Kasia Kowalska, Katy Carr i Maleo Reggae Rockers. Koncert zobaczą również widzowie TVP1.

Dzięki wsparciu Banku telewizyjna Jedynka wyemituje też cykl 7 filmów zatytułowanych „Siedem sylwetek Żołnierzy Wyklętych”. Pokaże też koncert „Cześć i Chwała Bohaterom. W wierszu i boju”, w trakcie którego członkowie formacji Contra Mundum wykonają utwory rockowe, uzupełnione fragmentami wierszy najsłynniejszych polskich autorów. Jesteśmy również partnerem projektu „Wilczy  ślad . Piosenki Niezłomnych”(29 lutego, Teatr Buffo w Warszawie) – koncertu partyzanckich piosenek – w nowych aranżacjach Lidii i Marcina Pospieszalskich – w wykonaniu Lidii Pospieszalskiej i Garwolińskiego Teatru Muzycznego „Od Czapy”, prowadzonego przez Fundację Sztafeta, organizatora koncertu. Gościem specjalnym będzie Józef Bandzo, Żołnierz Niezłomny  3 i 5 Brygady Wileńskiej.
PKO Bank Polski jest również sponsorem Biegów Wilczym Tropem w Świdniku i Stalowej Woli.

Bohaterowie antykomunistycznego podziemia

Nazwy Żołnierze Wyklęci zaczęto używać na początku lat 90. W ten sposób określa się członków ruchu partyzanckiego, którzy nie złożyli broni po zakończeniu II wojny światowej. Szacuje się, że do takich grup konspiracyjnych w 1945 r. należało ponad 100 tys. osób. W walce partyzantów z komunistyczną władzą zginęło około 15 tys. osób. Pozostali przy życiu byli poddawani represjom i oskarżani o zdradę. W niepodległej Polsce przywrócono im należną cześć. A takie nazwiska jak generał Emil Fieldorf „Nil”, rotmistrz Witold Pilecki, Jan Rodowicz „Anoda” czy Danuta Siedzikówna „Inka” stały się znane nie tylko wąskiemu gronu specjalistów, ale przede wszystkim młodemu pokoleniu.

Misję kształtowania tożsamości narodowej oraz popularyzacji historii i tradycji Bank realizuje m.in. poprzez patronaty. Jest partnerem wydarzeń organizowanych przez Muzeum Powstania Warszawskiego czy odbywającej się pod hasłem „Zabiegaj o pamięć” – Warszawskiej Triady Biegowej.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.