Strona głównaWiadomościKredyty na innowacje technologiczne w Raiffeisen Polbanku

Kredyty na innowacje technologiczne w Raiffeisen Polbanku

Małe i średnie przedsiębiorstwa mogą starać się ponownie o kredyty na innowacje technologiczne, uczestnicząc we właśnie rozpoczętym drugim konkursie w ramach Poddziałania 3.2.2 Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój na lata 2014-2020. Wśród banków biorących udział w programie jest tradycyjnie Raiffeisen Polbank. Na najlepsze projekty złożone w tym konkursie czeka 0,5 mld zł.

 

Oceniana będzie m.in. innowacyjność technologii planowanej do wdrożenia w ramach projektu inwestycji technologicznej, jak też potencjał rynkowy produktów lub usług będących efektem przedsięwzięcia. Preferowane będą projekty wpisujące się w branże zaawansowanych technologii.

 

Firmy sektora MSP mogą składać wnioski na realizację inwestycji technologicznych ze wsparciem unijnym do wartości 6 mln zł w formie bezzwrotnych dotacji zwanych premiami technologicznymi. Raiffeisen Polbank przyjmuje wnioski kredytowe w celu wystawiania promes kredytu na innowacje, które będą obligatoryjnymi załącznikami do dokumentacji projektu składanej przez firmy w Banku Gospodarstwa Krajowego. Termin składania wniosków o premie w letnim naborze upływa 30 września.

 

Proces kredytowy w naszym banku jest dostosowany do zasad programu, by maksymalnie ułatwić firmom ubieganie się o dofinansowanie inwestycji. Przed startem drugiego konkursu przeprowadziliśmy dla przedsiębiorców cykl konferencji dotyczących programów unijnych. Najważniejsze, by firmy jak najszybciej zwróciły się do banku z wnioskiem i nie czekały do ostatniej chwili, bo program ten stał się bardzo popularny i chętnych z każdym konkursem przybywa. Firmy, którym się nie udało uzyskać dotacji poprzednio, także poprawiają wnioski i składają je ponownie – mówi Aleksandra Rutkowska, Ekspert ds. Funduszy Unijnych w Raiffeisen Polbanku.

 

Jak wygląda droga do premii wypłacanej przez BGK? Na początku przedsiębiorca składa w banku komercyjnym, np. Raiffeisen Polbanku, wniosek o kredyt na innowacje technologiczne. Następnie uzyskuje promesę takiego kredytu i wtedy może składać wniosek o dofinansowanie projektu w generatorze wniosków w BGK. Gdy wniosek będzie pozytywnie rozpatrzony, BGK przyznaje promesę premii technologicznej, a następnie przedsiębiorca zawiera z bankiem komercyjnym umowę kredytową. Potem BGK podpisuje z przedsiębiorcą umowę o dofinansowanie projektu.

 

Następnie BGK wypłaca premię technologiczną w ramach płatności pośrednich w trakcie realizacji inwestycji technologicznej oraz w ramach płatności końcowej po jej zakończeniu. Raiffeisen Polbank dzięki dotychczasowemu bogatemu doświadczeniu – w poprzedniej perspektywie finansowej udzielił najwięcej na rynku, bo 104 kredyty technologiczne na łączną kwotę 516 mln zł – skutecznie pomaga w ubieganiu się o bezzwrotne premie.

 

Warto się pospieszyć ze złożeniem wniosku także z tego powodu, że może to być już ostatni konkurs w ramach tego programu. W I konkursie zwiększono alokację środków i na premie technologiczne przeznaczono aż 41 proc. całej puli przeznaczonej na lata 2014-2020 – wyjaśnia Aleksandra Rutkowska.

 

Szanse na premię mają inwestycje obejmujące wdrożenie nowej technologii w postaci prawa własności przemysłowej, wyników badań przemysłowych, wyników prac rozwojowych lub nieopatentowanej wiedzy technicznej. W rezultacie w wyniku wdrożenia nowatorskiego rozwiązania powinny powstać towary, procesy, produkty lub usługi – nowe lub znacząco ulepszone w porównaniu z dotychczas wytwarzanymi na terenie naszego kraju.

Źródło: Raiffeisen Polbank

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular