Strona główna Wiadomości HSBC wspiera rozwój współpracy polsko-brytyjskiej

HSBC wspiera rozwój współpracy polsko-brytyjskiej

HSBC wspiera rozwój współpracy polsko-brytyjskiej

Polskie firmy zainteresowane rynkiem brytyjskim czy współpracą z brytyjskimi firmami oraz brytyjskie firmy zainteresowane rynkiem polskim mogą liczyć na wsparcie specjalnego centrum, którego zadaniem jest pomoc w rozpoczynaniui rozwoju działalności przedsiębiorstw w obu tych krajach.

 

Brytyjska Agencja ds. Handlu i Inwestycji (UK Trade & Investment, UKTI), Brytyjsko-Polska Izba Handlowa (British-Polish Chamber of Commerce, BPCC) i HSBC Bank Polska S.A. połączyły siły, tworząc dla tych firm Brytyjskie Centrum Biznesu (British Business Center) w Warszawie. Oficjalnego otwarcia centrum dokonał Kenneth Clarke, minister w brytyjskim rządzie i przedstawiciel premiera Zjednoczonego Królestwa ds. handlu. Działalność operacyjna centrum zostanie zainaugurowana na początku września 2013 roku.

 

To pierwszy tego typu ośrodek na świecie, podobne powstaną na innych rynkach wzrostowych. Brytyjskie Centrum Biznesu zostało zlokalizowane na parterze budynku Wolf Marszałkowska przy ul. Marszałkowskiej 89 w Warszawie. Powierzchnię tę udostępnia HSBC Bank Polska S.A. Bank będzie też dzielił się wiedzą na temat produktów i usług bankowych wspierających międzynarodową wymianę handlową i inwestycje z firmami zgłaszającymi się do centrum.

Za codzienne funkcjonowanie centrum będzie odpowiadał powołany do tego celu zespół pracowników BPCC.

 

– Zaangażowanie HSBC w tworzenie tego typu centrów w naturalny sposób wpisuje się
w naszą strategię wiodącego banku międzynarodowego. Umożliwia nam również wykorzystanie naszego prawie 150-letniego doświadczenia we wspieraniu wymiany handlowej na rzecz rozwoju gospodarczego – powiedział John Rendall, dyrektor zarządzający HSBC Bank Polska S.A. – Współpraca między Polską a Wielką Brytanią kwitnie i przynosi wymierne rezultaty dla obu stron. Liczę, że dzięki działalności Brytyjskiego Centrum Biznesu i realizacji innych inicjatyw na rzecz rozwoju tych relacji coraz więcej brytyjskich firm będzie zainteresowanych Polską i vice versa – dodał John Rendall, pełniący również funkcję członka zarządu BPCC.

 

 

Europejskie rynki wschodzące to atrakcyjna lokalizacja dla brytyjskich firm pod względem handlu i inwestycji. Geograficzna bliskość, członkostwo w Unii Europejskiej oraz wzrost gospodarczy sprawiają, że region ten oferuje interesujące możliwości rozwoju dla przedsiębiorstw z Wielkiej Brytanii. Polska jest największym rynkiem Europy Środkowej, a ze Zjednoczonym Królestwem łączą ją bliskie relacje handlowe. Wielka Brytania to drugi największy (po Niemczech) odbiorca towarów eksportowanych z Polski, zajmuje również dziewiąte miejsce wśród jej dziesięciu największych partnerów importowych.

 

– Udział Wielkiej Brytanii w imporcie do Polski rośnie, ale wyprzedza go polski eksport na Wyspy. Nowy projekt realizowany przez UKTI, BPCC i HSBC ma na celu wsparcie strategicznego celu, jakim jest podwojenie eksportu z Wielkiej Brytanii do Polski do 2020 roku i zapełnienie tej luki – powiedział Martin Oxley, dyrektor biura UKTI w Polsce.

 

Opublikowane niedawno prognozy, przygotowane przez Oxford Economics na zlecenie HSBC, przewidują, że w latach 2016-2020 tempo wzrostu eksportu z Wielkiej Brytanii do Polski może ukształtować się na poziomie 9% rocznie. W tym samym okresie import z Polski do Wielkiej Brytanii może rosnąć w tempie 8% rocznie.

Źródło: HSBC Polska

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.