Strona główna Wiadomości Gwarancje de minimis dla kredytów inwestycyjnych w PKO Banku Polskim

Gwarancje de minimis dla kredytów inwestycyjnych w PKO Banku Polskim

Gwarancje de minimis dla kredytów inwestycyjnych w PKO Banku Polskim

Oczekiwane rozszerzenie programu de minimis stało się faktem. 13 listopada 2013 roku PKO Bank Polski i Bank Gospodarstwa Krajowego podpisały kolejną umowę o współpracy w ramach rządowego programu pomocy dla małych i średnich firm. Wsparcie w postaci gwarancji kredytowych BGK przedsiębiorcy będą mogli przeznaczyć także na finansowanie przedsięwzięć inwestycyjnych związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą.

Program gwarancji de minimis Banku Gospodarstwa Krajowego od marca 2013 roku wspiera mikro-, małe i średnie firmy, które do tej pory nie miały wystarczającego zabezpieczenia i nie mogły otrzymać kredytu. Kredyt obrotowy z gwarancją, według dotychczasowych zasad, umożliwiał pozyskanie środków na finansowanie bieżących wydatków firmy związanych między innymi z zaopatrzeniem, produkcją, sprzedażą, zapłatą składek ZUS czy wypłatą wynagrodzeń dla pracowników.

Z tej szansy w PKO Banku Polskim do końca września skorzystało ponad 10 tysięcy przedsiębiorców, a wartość udzielonych kredytów obrotowych przekroczyła 2,2 miliarda złotych. Oznacza to, że PKO Bank Polski stał się największym kredytodawcą spośród 20 banków udzielających kredytów z gwarancjami de minimis, a ponad połowa przedsiębiorców otrzymujących kredyty w ramach programu zaciąga je w PKO Banku Polskim.

– W Polsce funkcjonuje 1,8 miliona małych i średnich przedsiębiorstw, które tworzą około trzech czwartych miejsc pracy w naszym kraju. Ich rola w tworzeniu polskiego PKB jest fundamentalna – są motorem rozwojowym gospodarki. Paliwem dla tego „gospodarczego silnika” są inwestycje. Dzięki rozszerzeniu programu de minimis o kredyty przeznaczone na rozwój, sektor MSP zyska łatwiejszy dostęp do taniego finansowania. W efekcie skorzystamy na tym wszyscy – podkreśla Zbigniew Jagiełło, Prezes Zarządu PKO Banku Polskiego.

Zasady i warunki udzielania gwarancji dla kredytów inwestycyjnych będą podobne do tych dotyczących kredytów obrotowych. Jednym z wyjątków będzie wydłużony okres gwarancji. Dla kredytów inwestycyjnych gwarancja udzielana będzie na okres nie dłuższy niż 99 miesięcy i obejmie termin nie dłuższy niż okres kredytu wydłużony o 3 miesiące. Wysokość gwarancji, analogicznie jak dla kredytów obrotowych, może sięgać nawet 60% kwoty kredytu, a jej maksymalna wysokość to 3,5 miliona złotych. Podobnie jak w wypadku kredytów obrotowych z gwarancją de minimis wszelkie formalności związane z uzyskaniem gwarancji są realizowane bezpośrednio w PKO Banku Polskim, dzięki czemu klient może uzyskać finansowanie kredytem inwestycyjnym nawet w 1 dzień.

Przedsiębiorcy, którzy wcześniej skorzystali z kredytu obrotowego z gwarancją BGK w PKO Banku Polskim, będą mogli wystąpić również o gwarancję dla kredytu inwestycyjnego. Gwarancje nie sumują się, jeśli kolejny kredyt zostanie zaciągnięty po spłacie pierwszego. Jeśli jednak firma zaciągnie kredyt obrotowy i w tym czasie skorzysta z kredytu inwestycyjnego, wówczas łączna wartość obu gwarancji nie może przekroczyć 3,5 miliona złotych.

Szczegółowe zasady otrzymania gwarancji de minimis są dostępne na stronie internetowej www.bgk.com.pl/gwarancje-de-minimis oraz w Warunkach uzyskania w Banku Gospodarstwa Krajowego gwarancji spłaty kredytu w ramach portfelowej linii gwarancyjnej de minimis, dostępnych w oddziałach Banku.

Źródło: PKO Bank Polski

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.