Strona głównaWiadomościGłos Citi Handlowy na Forum Nowoczesnego Samorządu

Głos Citi Handlowy na Forum Nowoczesnego Samorządu

Samorządy w ostatnich latach zainwestowały miliardy złotych w realizację projektów unijnych, a przed nimi kolejna perspektywa budżetowa, wiążąca się z jeszcze większymi kosztami. W tym procesie kluczową rolę będzie odgrywać współpraca jednostek samorządu terytorialnego z bankami, które zapewnią samorządom zarówno wsparcie finansowe jak i technologiczne.

 

Z danych Narodowego Banku Polskiego wynika, że na przestrzeni ostatniej dekady należności samorządów wobec banków wzrosły ponad dwukrotnie z poziomu 15 mld złotych do ponad 35 mld złotych. Wartość depozytów samorządów w bankach sięga obecnie niewiele ponad 28 mld złotych.

 

Zobowiązania samorządów wobec sektora bankowego stanowią jedynie część należności, z jakimi się borykają, bowiem całkowite zadłużenie samorządów wynosi obecnie 64 mld złotych. Jednak do realizacji projektów w ramach nowej perspektywy unijnej samorządy będą potrzebować wkład własny.Wobec restrykcyjnego podejścia Ministerstwa Finansów do zadłużenia, coraz więcej projektów będzie realizowanych we współpracy bankami, które dysponują doświadczeniem w budowaniu złożonych struktur organizacyjnych i finansowych– komentuje Marcin Murawski,dyrektor Departamentu Sektora Publicznego w Citi Handlowy.

 

Wiarygodność finansowa samorządów oceniana jest w coraz większym stopniu z perspektywy rzeczywistej zdolności do realizacji długoterminowej strategii rozwoju danej jednostki samorządu. Najważniejsza jest zdolność do utrzymania atrakcyjności danej jednostki samorządowej, jako miejsca do mieszkania i płacenia podatków. Wobec zmniejszającej się liczby Polaków, kluczem staje się wzrost liczby i zamożności mieszkańców – dodaje Marcin Murawski.

 

W perspektywie najbliższych lat, jednostki samorządu terytorialnego mogą znacząco skorzystać z doświadczeń banków w zakresie rozwiązań organizacyjnych i technologicznych. Przykładem takich działań może być wprowadzenie np. karty łączącej w sobie zarówno funkcję płatności jak i biletu komunikacji miejskiej czy wprowadzenie mobilnego systemu płatności za parkowanie. Citi Handlowy w ramach globalnej inicjatywy Citi for Cities propaguje tego typu rozwiązania, które najlepiej sprawdzają się na całym świecie i pozwalają realizować nawet najbardziej złożone inicjatywy.

 

To już piąta edycja Forum Nowoczesnego Samorządu. W debatach będą brali udział prezydenci miast, burmistrzowie oraz osoby ściśle powiązane z funkcjonowaniem samorządów. Organizatorem wydarzenia jest Związek Banków Polskich.

Źródło: Citi Handlowy

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular