Fundusze sekurytyzacyjne mogą być korzystną inwestycją w wierzytelności

Fundusze sekurytyzacyjne mogą być korzystną inwestycją w wierzytelności

40 tys. euro – taką sumę (równowartość w złotych) musi mieć inwestor indywidualny, jeśli chce wykupić certyfikat w niestandaryzowanym funduszu sekurytyzacyjnym. W zamian za to może liczyć na dobry zysk. W przypadku UFK Perspective, w ciągu pierwszych 12 miesięcy inwestorzy zarobili aż 32 proc.


Fundusz sekurytyzacyjny to rodzaj funduszu inwestycyjnego zamkniętego, który poprzez emisję certyfikatów inwestycyjnych gromadzi środki na zakup pakietów wierzytelności. Banki decydują się na sprzedaż swoich wierzytelności funduszom sekurytyzacyjnym, zamiast bezpośrednio firmom windykacyjnym, ze względu na korzyści podatkowe. Fundusze sekurytyzacyjne dzielą się na standaryzowane (dostępne dla wszystkich inwestorów) i niestandaryzowane (dostępne dla wszystkich, ale z ceną progową 40 tys. euro za jeden certyfikat). Ta druga forma jest dominująca na polskim rynku.

 

Choć fundusze oficjalnie zarządzane są przez towarzystwa funduszy inwestycyjnych (TFI), to jednak faktycznie ich obsługą, czyli odzyskiwaniem wierzytelności, zajmują się firmy windykacyjne posiadające licencję Komisji Nadzoru Finansowego na zarządzanie aktywami wierzytelnościowymi funduszy sekurytyzacyjnych.

 

Firma windykacyjna pełni w procesie sekurytyzacji dwie bardzo istotne role. Pierwszą z nich jest właśnie rola serwisera, czyli bezpośredniego zarządcy wierzytelnościami. TFI i fundusz nie posiadają warunków techniczno-organizacyjnych, do sprawnego przetwarzania setek tysięcy danych. Firmy windykacyjne, które uzyskały zgodę lub licencję KNF, muszą spełniać warunki gwarantujące profesjonalną obsługę spraw, czyli przede wszystkim wykwalifikowaną kadrę, procedury i systemy informatyczne. Na podstawie umowy zawartej z funduszem sekurytyzacyjnym przedsiębiorstwo windykacyjne świadczy usługi związane z zarządzaniem i obsługą portfela funduszu odpowiada za kontakt z dłużnikami, prowadzi korespondencję, wykonuje telefony i rozlicza wpłaty dłużników.

 

Drugą rolą przedsiębiorstwa windykacyjnego w relacji z funduszem jest funkcja podmiotu wyceniającego (eksperta), który jest odpowiedzialny za dokonanie wycen lokat funduszu (portfela wierzytelności). Dodatkowo firma windykacyjna bierze czynny udział w procesach przetargowych związanych z nowymi inwestycjami w portfele wierzytelności, a także dokonuje wycen inwestycji poprzez szacowanie potencjalnych przychodów oraz kosztów przy założonych stopach zwrotu. Dzięki wiedzy i doświadczeniu, jakie posiada przedsiębiorstwo windykacyjne, fundusz sekurytyzacyjny może przedstawić inwestorom i organom kontrolnym wiarygodną ocenę projektu inwestycyjnego oraz dokładną bieżącą wycenę portfeli wierzytelności zakupionych oraz kupowanych.

 

Do niedawna na polskim rynku fundusze sekurytyzacyjne funkcjonowały jako niszowa oferta, a ich całkowita wartość wynosiła maksymalnie około 20 mln zł. GetBack utworzył fundusze, działające na o wiele większą skalę. W listopadzie 2013 r. powołano fundusz FIZ Sekurytyzacyjny Open Finance Wierzytelności Detalicznych, będący częścią inwestycyjną produktu UFK Perspective, zarządzany przez GetBack, który do dzisiaj osiągnął wartość ponad 600 mln zł.

 

W ciągu ostatnich 12 miesięcy wzrost jednostki tego funduszu wyniósł ponad 11 proc. Teraz zarząd GetBack szacuje, że UFK Perspective może przynosić zysk na poziomie powyżej 8 proc. Firma poszła za ciosem i uruchomiła kolejne projekty inwestycyjne, w tym New Horizon, World One i Capital+. Łącznie GetBack obsługuje obecnie 8 funduszy sekurytyzacyjnych.

 

Firma GetBack jako pierwsza w Polsce w ramach procesów sekurytyzacyjnych zaprosiła do współpracy konkurentów. Fundusz Perspective uruchomiony został wraz z Kancelarią Corpus Iuris, natomiast New Horizon wraz z Kredyt Inkaso.

Źródło: Idea Bank

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.