Strona główna Wiadomości BRE Bank nie zgadza się z wyrokiem sądu, będzie składać apelację

BRE Bank nie zgadza się z wyrokiem sądu, będzie składać apelację

BRE Bank nie zgadza się z wyrokiem sądu, będzie składać apelację

BRE Bank nie zgadza się z wyrokiem sądu, będzie składać apelację – zapowiada w swoim oświadczeniu prezes BRE Banku Cezarego Stypułkowskiego.

 

Nie zgadzamy się z wyrokiem łódzkiego sądu i będziemy składać apelację. Podtrzymujemy stanowisko, że BRE Bank prawidłowo wykonywał umowy kredytowe.

 

W moim przekonaniu sąd nie rozważył w pełni racji obu stron i nie wziął pod uwagę faktu, że sporne umowy kredytowe były zawierane na dziesiątki lat, podczas których sytuacja na rynkach finansowych może się znacząco zmieniać.

 

BRE Bank w umowach tzw. starego portfela stosował stosunkowo elastyczną klauzulę określania i dostosowania stopy procentowej dla kredytów w walucie obcej. Klienci tak określoną stopę akceptowali w zawieranych umowach kredytowych.

Klauzula opierała się na prawie banku do określenia wysokości stopy procentowej w zależności od zmieniających się parametrów finansowych właściwych dla rynkowych warunków pozyskiwania CHF.

 

Polskie banki nie są wyposażone w znaczące ilości depozytów we frankach, więc przy udzielaniu tego typu kredytów, pozyskują walutę na rynkach zagranicznych, dla których LIBOR 3-miesięczny nie wyznaczał i nie wyznacza ostatecznego kosztu pozyskania pieniądza.

 

W 2006 roku, pod wpływem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, bank zaczął udzielać kredytów opartych wyłącznie na stawce LIBOR i marży. Nie można jednak nie dostrzegać ograniczeń, jakimi charakteryzował się ten benchmark (LIBOR) w trakcie kryzysu. Seria formalnych śledztw w tej sprawie, prowadzonych przez międzynarodowe instytucje – w trakcie których udowodniono manipulacje wskaźnikiem LIBOR, stawiając tym samym pod znakiem zapytania jego wiarygodność – potwierdza zasadność naszej argumentacji.

 

Należy dodać, że w okresie kilku miesięcy od września 2006 r. BRE oferował jednocześnie kredyty z oprocentowaniem ustalanym na podstawie określonych parametrów finansowych (których dotyczyło postępowanie zbiorowe) oraz kredyty z oprocentowaniem opartym na marży i stopie referencyjnej LIBOR. W tamtym okresie klienci chętniej korzystali z pierwszego rozwiązania, ponieważ warunki kredytu były w ich opinii znacznie atrakcyjniejsze. 

Źródło: BRE Bank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.