Strona głównaWiadomościBGK podpisuje umowy na Mazowszu

BGK podpisuje umowy na Mazowszu

Bank Gospodarstwa Krajowego startuje z preferencyjnymi pożyczkami dla MŚP na Mazowszu i podpisuje pierwsze w województwie mazowieckim umowy na rewitalizację zdegradowanych terenów w Płocku i Sochaczewie.

 

Dzisiaj w siedzibie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Mazowieckiego Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) podpisał kolejne umowy w ramach dwóch ważnych inicjatyw unijnych: JEREMIE i JESSICA. Pierwsza umowa dotyczy wyboru TISE S.A. jako pośrednika finansowego, który udostępni mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom (MŚP) na Mazowszu tanie finansowanie ze środków unijnych programu JEREMIE. Dwie kolejne umowy – podpisane w ramach inicjatywy JESSICA – pozwolą na rewitalizację obiektu dawnej Fabryki Maszyn Żniwnych w Płocku (inwestor: BUDMAT) oraz terenów centrum Sochaczewa (inwestor: Miasto Sochaczew).

 

– Wszystko wskazuje na to, że w latach 2014-2020 mechanizmy zwrotne będą szczególnie doceniane i preferowane przez Komisję Europejską. Ten typ wsparcie powinien znaleźć się w programach regionalnych i krajowych. Jest to dla nas zatem swoisty poligon doświadczalny – powiedział marszałek Adam Struzik. – Z naszego punktu widzenia ważny jest rozwój Mazowsza. Warto więc wykorzystać wszystkie potencjalne siły do tego – i środki europejskie, ale też samorządowe, przedsiębiorstw i innych podmiotów.

– Cieszy duże zainteresowanie instytucji finansowych udziałem w schemacie JEREMIE, przewidującym finansowanie MŚP – wpłynęło do nas dużo wniosków, w dodatku na kwotę, która przekracza dostępne środki – powiedział dyrektor zarządzający pionem funduszy europejskich BGK Marek Szczepański.

Podpisanie dwóch pierwszych umów pożyczki JESSICA na Mazowszu nastąpiło 14 czerwca.

Celem pierwszej inwestycji jest rewitalizacja oraz ożywienie gospodarcze i społeczne zdegradowanego obszaru i obiektów dawnej Fabryki Maszyn Żniwnych w Płocku. Inwestorem jest firma produkująca pokrycia dachowe – BUDMAT Bogdan Więcek, która w zrewitalizowanych obiektach uruchomi produkcję nowego produktu – blachodachówki modułowej. Koszt netto tego przedsięwzięcia wynosi 20 mln zł. Kwota udzielonej pożyczki to 15 mln zł, a oprocentowanie – 0,91% w skali roku.

Drugi projekt realizowany będzie przez Miasto Sochaczew, a jego celem jest w szczególności odnowa zdegradowanego Centrum Sochaczewa przez przebudowę Placu Armii Ludowej wraz z przyległymi ulicami oraz stworzeniem w tym obszarze strefy płatnego parkowania. Ze środków pożyczki zrealizowana zostanie przebudowa oraz modernizacja infrastruktury wraz z zagospodarowaniem przestrzeni publicznych centrum Sochaczewa wraz z nadaniem istniejącym obiektom i przestrzeniom właściwych funkcji, ważnych z punktu widzenia miasta i jego mieszkańców. Wartość netto tego przedsięwzięcia wynosi ok. 2 mln zł, a kwota udzielonej pożyczki to 1,7 mln zł, z oprocentowaniem 0,92% w skali roku.

 

Obie inwestycje rozpoczną się jeszcze w tym roku. Oprócz kosztów preferencyjnego oprocentowania pożyczek inwestorzy nie poniosą żadnych opłat i prowizji w związku z udzieleniem i obsługą przez BGK pożyczek JESSICA.

 

Obecnie BGK jest w trakcie oceny 13 wniosków o pożyczkę na finansowanie Projektów Miejskich zlokalizowanych na terenie woj. mazowieckiego. Kolejne decyzje podjęte zostaną jeszcze w czerwcu.

Źródło: BGK

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular