Program pomocy państwa w nabyciu pierwszego mieszkania przez młodych ludzi, realizowany jest przez Bank Gospodarstwa Krajowego we współpracy z Ministerstwem Infrastruktury i Rozwoju oraz instytucjami kredytującymi. Od początku br. Roku swój udział w programie zadeklarowało dziewięć instytucji.
Większość banków biorących udział w programie udziela kredytów w wysokości do 95 proc. wartości nieruchomości. Bez względu na to jaką instytucję wybierzesz musisz dysponować przynajmniej 5 proc. wkładem własnym wartości nieruchomości. Wyjątkiem jest Bank BGŻ, który to wymaga od wnioskodawców 10 proc. wkładu własnego. Jeśli chodzi o maksymalny okres kredytowania, wynosi on zazwyczaj 35 lat. Tylko trzy placówki – Alior Bank, SGB i BPS umożliwiają spłatę kredytu tylko przez 30 lat. Z kolei w przypadku minimalnej ceny kredytów banki często oferują kredyty, których cena jest wyższa od standardowych ofert. Na najniższą marżę i brak prowizji można liczyć tylko w niektórych instytucjach np. w PKO BP. Minimalne marże wahają się w przedziale od 1,4 punktu procentowego do 1,8 p.p., ale mogą one wynosić nawet 3 p.p.
Dopłaty do własnego mieszkania lub domu oferują następujące banki (kwiecień 2014):
- Getin Noble
- Bank Polskiej Spółdzielczości
- Bank Gospodarki Żywnościowej
- Bank Ochrony Środowiska
- Bank SGB
- PKO BP
- PKO SA
- Alior Bank
- Bank Millennium
Bank PKO SA
Marża kredytu „Mieszkanie dla młodych” w Pekao Banku wynosi 1,99 proc. jeśli nie przekracza 90% wartości nieruchomości będącej zabezpieczeniem. Powyżej 90 proc. LTV, marża jest podwyższana o 0,25 p.p. Prowizja za udzielenie kredytu wynosi 1,99 proc. wartości kredytu dla posiadaczy konta w Pekao Bank oraz dla pozostałych osób – 2,49 proc. Opłata za uruchomienie transzy kredytowej – 200zł. Bez opłat za rozpatrzenie wniosku i wydanie promesy kredytowej.
PKO BP
0% prowizji za udzielenie kredytu przy skorzystaniu z 4-letniego ubezpieczenia od utraty pracy i hospitalizacji oferowanego przez PKO BP. PKO Bank Polski nie pobiera też prowizji za wcześniejszą częściową spłatę kredytu, gdy środki pochodzą z dodatkowego wsparcia finansowego w ramach Programu Mieszkanie dla Młodych
Bank Millenium
Prowizja za udzielenie kredytu w ramach „Mieszkanie dla młodych” wynosi 2 proc. Prowizja za wcześniejszą spłatę po 4 latach oraz gdy suma nadpłat nie przekroczy 30 proc. kwoty kredytu wynosi 0 proc., a w pozostałych przypadkach 2 proc. Opłata za aneks – od 200 do 500zł. Prowizja miesięczna za podwyższone ryzyko wynosi 0,0833 proc.
Alior Bank
Bank gwarantuje brak prowizji za udzielenie kredytu oraz marżę od 1,4 proc. dla kredytów z zabezpieczeniem w postaci cesji praw z polisy ubezpieczenia na życie. Standardowa prowizja wynosi od 2 do 5 proc., marża od 2,20 proc. Ostateczna wysokość marży i prowizji zależy od indywidualnej oceny zdolności i wiarygodności kredytowej.
BGŻ Bank
Wysokość prowizji wynosi od 1 do 4 proc. Bank BGŻ pobiera także opłatę za wycenę nieruchomości, która jest ustalana indywidualnie.
Getin Noble
Prowizja wynosi 0 proc. marża zmienia się w zależności od parametrów i wynosi od 1,69 proc. Okres kredytowania wynosi maksymalnie 40 lat, a kredytowanie obejmuje nawet 95 proc. wartości nieruchomości. Konieczne jest wykupienie ubezpieczenia w wysokości minimum 3,45 proc. oraz założenie konta i przelew wynagrodzeń.
Aby poznać warunki oferty Banku Polskiej Spółdzielczości, Banku Ochrony Środowiska i Banku SBG należy skontaktować się z doradcą finansowym. Porównanie ostatecznych warunków instytucji kredytujących jest dość trudne, a na ich wpływ ma wiele czynników m.in. okres kredytowania czy kwota kredytu.
Aleksandra Nowak Artykuł został przygotowany przez direct.money.pl – serwis doradztwa finansowego |