Bank Pocztowy z sukcesem zakończył pierwszą publiczną emisję obligacji

3 czerwca zakończyło się przyjmowanie zapisów na obligacje w pierwszej serii emisji z Programu Publicznych Emisji Obligacji. Zgodnie z założeniami emisji Bank Pocztowy pozyskał maksymalną kwotę 50 mln zł. Celem Banku jest regularne oferowanie obligacji dla inwestorów indywidualnych. 


Bank Pocztowy z emisji pierwszej serii obligacji chciał pozyskać do 50 mln zł. Oferował obligacje dziesięcioletnie o stałym oprocentowaniu w pierwszym okresie odsetkowym równym 4,5 procent w skali roku. W kolejnych okresach oprocentowanie obligacji będzie ustalane w oparciu o stawkę WIBOR 6M plus 2,8 punktu procentowego marży. Odsetki od obligacji będą wypłacane co pół roku. Zapisy prowadzone były od 23 maja do 3 czerwca 2016 r.

 

W ofercie publicznej udział wzięło 709 inwestorów, a średni zapis wyniósł 70 522 zł. Stopa redukcji dla transzy niepodlegającej gwarancji zapisu wyniosła 10,71%. Nowością w emisji obligacji był sposób przyjmowania zapisów, mający na celu uchronienie inwestorów przed nadmiernymi redukcjami. W ramach oferty, Bank gwarantował przydzielenie obligacji bez dokonywania redukcji w przypadku zapisów obejmujących nie więcej niż 300 obligacji, złożonych do czasu całkowitego pokrycia puli 30 mln zł. Zapisy powyżej 300 obligacji złożone do czasu całkowitego pokrycia puli, w części przekraczającej 300 obligacji były zredukowane proporcjonalnie. Natomiast wszystkie zapisy złożone po przekroczeniu puli podlegały proporcjonalnej redukcji.

 

– Cieszymy się, że udało się z sukcesem zamknąć pierwszą emisję w ramach naszego Programu. Szczególnie cieszy nas to, że z naszą ofertą dotarliśmy do inwestorów, którzy do tej pory nie byli obecni na rynku kapitałowym, nie inwestowali w obligacje i nie mieli rachunków maklerskich. Dzięki temu zgodnie z planami poszerzyliśmy grono inwestorów obligacyjnych. Ponadto nowa formuła zapisów sprawiła, że średni zapis był istotnie niższy niż w przypadku innych publicznych emisji, zatem zainteresowaliśmy naszą ofertą mniejszych inwestorów indywidualnych – mówi Szymon Midera, Prezes Zarządu Banku Pocztowego.

 

Zarząd Banku Pocztowego w programie emisji obligacji zdecydował się skorzystać z doświadczonego partnera na rynku finansowym – Domu Maklerskiego IPOPEMA Securities.

 

Zapisy na obligacje przyjmowane były bezpośrednio w siedzibie Domu Maklerskiego IPOPEMA Securities oraz w oddziałach firmy Expander, która jest Agentem Firmy Inwestycyjnej IPOPEMA.

Bank Pocztowy emitował obligacje podporządkowane, które po uzyskaniu zgody ze strony KNF-u mogą zostać zaliczone do funduszy własnych i tym samym wzmocnić współczynniki kapitałowe. Bank może swobodne dysponować tymi środkami i przeznaczyć je w szczególności na finansowanie bieżącej działalności oraz na zwiększenie akcji kredytowej.

 

Planowana maksymalna wartość Programu Publicznych Emisji Obligacji Banku może wynieść do 1 miliarda złotych. Zatwierdzony 16 maja br. prospekt emisyjny ma ważność dwunastu miesięcy.

 

– Celem Banku Pocztowego jest regularne oferowanie obligacji inwestorom indywidualnym. Powinniśmy jeszcze przynajmniej raz w tym roku wyjść z naszą emisją na rynek i pozyskać kapitał. Dokładny termin kolejnej emisji będzie związany z potrzebami Banku oraz z popytem zgłaszanym ze strony inwestorów – podsumował Szymon Midera, Prezes Zarządu Banku Pocztowego.

Źródło: Bank Pocztowy

Leave A Reply

Please enter your comment!
Please enter your name here

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.