Strona główna Wiadomości Akcjonariusze Alior Banku zgodzili się na emisję akcji z prawem poboru

Akcjonariusze Alior Banku zgodzili się na emisję akcji z prawem poboru

Akcjonariusze Alior Banku zgodzili się na emisję akcji z prawem poboru

Nadzwyczajne walne zgromadzenie Alior Banku zatwierdziło dziś emisję nowych akcji o wartości do 2,2 mld zł. Emisja zostanie przeprowadzona w drodze oferty publicznej z zachowaniem prawa poboru na rzecz dotychczasowych akcjonariuszy. Dzień prawa poboru został wyznaczony na 23 maja.

 

– Uzyskanie zgody akcjonariuszy na podwyższenie kapitału to niezbędny krok przybliżający nas do oferty publicznej nowych akcji. Ta z kolei umożliwi nam przeprowadzenie transakcji nabycia atrakcyjnej i komplementarnej do naszej działalności części Banku BPH, a także zapewni kapitał potrzebny do dalszego dynamicznego rozwoju Alior Banku – powiedział Wojciech Sobieraj, prezes Alior Banku.- Akceptację walnego zgromadzenia postrzegamy jako wyraz poparcia akcjonariuszy dla naszej strategii zwiększania skali działalności i umacniania pozycji Alior Banku m.in. poprzez aktywny udział w konsolidacji sektora bankowego w Polsce. W wyniku przejęcia podstawowej działalności Banku BPH, Alior Bank znajdzie się na dziewiątym miejscu pod względem wartości aktywów – podkreślił prezes.


Podwyższenie kapitału zakładowego wiązało się ze zmianą statutu Alior Banku, co wymagało poparcia 3/4 głosów obecnych na NWZ. Podczas dzisiejszego głosowania emisję nowych akcji poparli akcjonariusze reprezentujący 99,4% głosów.

 

Dzień prawa poboru to 23 maja 2016 r. Inwestorom posiadającym akcje Alior Banku na koniec tego dnia za każdą jedną akcję będzie przysługiwać jedno jednostkowe prawo poboru. Liczba nowych akcji, które będzie można nabyć w zamian za jedno prawo poboru, będzie zależeć od ostatecznej liczby emitowanych akcji. Szczegóły oferty publicznej, w tym ostateczna liczba nowych akcji oraz cena emisyjna, zostaną ogłoszone po zatwierdzeniu i opublikowaniu prospektu emisyjnego.

 

Prawo poboru to odrębny papier wartościowy. Posiadacze praw poboru będą mogli je wykorzystać, zapisując się na nowe akcje, lub sprzedając prawa poboru na GPW. Należy przy tym pamiętać, że niewykorzystane prawa poboru wygasną. Terminy zapisów na nowe akcje oraz terminy notowania praw poboru zostaną wskazane w prospekcie emisyjnym.

Największy akcjonariusz Alior Banku – PZU, posiadający obecnie samodzielnie 25,19% akcji Banku – zobowiązał się do objęcia nowych akcji w ramach oferty publicznej proporcjonalnie do swojego udziału.

 

Podwyższenie kapitału jest ponadto gwarantowane przez konsorcjum banków, z którymi 6 kwietnia br. Alior Bank zawarł przedwstępną umowę o gwarantowaniu emisji.

Źródło: Alior Bank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.