Strona główna Wiadomości 100 tys. zł od Raiffeisen Polbank na stworzenie centrum leczenia chorych na mukowiscydozę

100 tys. zł od Raiffeisen Polbank na stworzenie centrum leczenia chorych na mukowiscydozę

100 tys. zł od Raiffeisen Polbank na stworzenie centrum leczenia chorych na mukowiscydozę

Dzięki akcji Raiffeisen Polbank na budowę centrum leczenia chorych na mukowiscydozę w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie trafi cegiełka w wysokości 100 tys. złotych. 11 czerwca czek na taką kwotę został uroczyście wręczony Pani Dorocie Hedwig, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą, przez Piotra Czarneckiego, Prezesa Zarządu Raiffeisen Polbank i Macieja Bardana, Pierwszego Wiceprezesa Zarządu Raiffeisen Polbank. W ceremonii wzięła również udział Justyna Kowalczyk, sponsorowana przez Raiffeisen Polbank mistrzyni olimpijska w biegach narciarskich, która wspierała tę inicjatywę.

 

Dziękuję wszystkim, którzy czy to biegając, czy maszerując wzięli udział w akcji naszego Towarzystwa i Raiffeisen Polbanku. To dzięki ich zaangażowaniu udało nam się przybliżyć do realizacji celu, którym jest zebranie 2 milionów złotych na stworzenie ośrodka leczenia mukowiscydozy. Dziękuję też bankowi za inicjatywę, organizację i hojne serce, dzięki któremu mamy szansą poprawić warunki leczenia osób chorych na mukowiscydozę” – powiedziała w trakcie uroczystości wręczania czeku Dorota Hedwig, Prezes Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą.

 

To dla nas zaszczyt, że możemy przekazać tak bardzo potrzebne środki na budowę centrum leczenia mukowiscydozy. Ośrodek leczenia zapewniający pełną izolację chorych jest niezbędny, bo nie tylko zapewni najlepsze warunki leczenia, ale też może przyczynić się do rozwoju prac badawczych nad tą ciężką chorobą. Warto podkreślić, że nasza akcja powiodła się dzięki zaangażowaniu ponad 100 tysięcy osób, które jednocześnie zadbały o swoje zdrowie, uprawiając aktywnie sport. Jednak musimy pamiętać, że prawdziwymi bohaterami są ci młodzi ludzie, którzy na co dzień zmagają się z chorobą”– powiedział podczas uroczystości Piotr Czarnecki, Prezes Zarządu Raiffeisen Polbank.

 

Akcja „Biegasz dla siebie, pobiegnij dla innych” wystartowała 1 kwietnia i trwała dwa miesiące. Dzięki aplikacji Endomondo liczone były kilometry pokonywane przez uczestników, a każdy kilometr „wart” był 1 grosz wsparcia przekazywanego przez Raiffeisen Polbank. Celem było przekroczenie 10 milionów kilometrów i uzyskanie 100 tys. złotych na walkę z chorobą. Choć nie udało się w pełni zrealizować tego ambitnego zamierzenia, to bank postanowił, że i tak przekaże Polskiemu Towarzystwu Walki z Mukowiscydozą 100 tys. złotych, dzięki którym przy Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie będzie mógł powstać specjalistyczny ośrodek leczenia chorych na mukowiscydozę.

 

W akcji wzięło udział ponad 107 tys. osób, które łącznie przemaszerowały lub przebiegły ponad 7 milionów kilometrów, spalając przy tym niemal 580 milionów kalorii. Mężczyźni i kobiety uczestniczyli w zabawie niemal dokładnie w stosunku 50/50. Prawie 40% uczestników miało 30-39 lat, 1/3 między 20 a 29 lat, a po 13% osób od 10 do 19 lat oraz 40-49 lat.

 

Mukowiscydoza to nieuleczalna na dziś choroba genetyczna. Organizm chorego wytwarza nadmierną ilość gęstego lepkiego śluzu, który stanowi doskonała pożywkę dla bakterii. To właśnie częste nawracające infekcje bakteryjne są przyczyną postępującego wyniszczenia płuc. Z danych Polskiego Towarzystwa Walki z Mukowiscydozą wynika, że średnia długość życia chorego w krajach Europy Zachodniej wynosi około 43 lat, podczas gdy w Polsce to zaledwie 22 lata.

Źródło: Raiffeisen Polbank

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.