Strona głównaWiadomościWyniki Grupy Getin Noble Bank po I kwartale 2016 roku

Wyniki Grupy Getin Noble Bank po I kwartale 2016 roku

Na koniec marca 2015 roku szacowane współczynniki kapitałowe Grupy Getin Noble Banku były najwyższe w historii i wynosiły: CAR 14,9% i CET1 11,7%. W pierwszym kwartale br. skonsolidowany zysk netto bez obciążeń z tytułu podatku bankowego osiągnął 20 mln PLN. Kwota zapłaconego podatku bankowego wyniosła 38 mln PLN. Od marca 2016 roku Getin Noble Bank realizuje plan trwałej poprawy rentowności (w rozumieniu art. 142 Prawa bankowego). Bank wystąpił do Ministerstwa Finansów o interpretację przepisów podatkowych w zakresie podatku bankowego zapłaconego za marzec. Na koniec marca 2016 roku fundusze własne Grupy Getin Noble Banku wynosiły 6,5 mld PLN, a suma bilansowa 72 mld PLN.


„Pierwszy kwartał br. był okresem kompleksowych zmian w naszej organizacji. Wdrożyliśmy nową strategię na lata 2016-18, kontynuowaliśmy program wzmocnienia pozycji kapitałowej Banku zgodnie z wytycznymi Komisji Nadzoru Finansowego oraz rozpoczęliśmy plan trwałej poprawy rentowności”- powiedział Krzysztof Rosiński, Prezes Zarządu Getin Noble Banku.

 

„Osiągniecie strategicznych celów kapitałowych wiążę się m.in. z czasowym samoograniczeniem w zakresie działalności sprzedażowej, co przełożyło się na spadek wyniku prowizyjnego. Wykorzystujemy jednak ten czas na przebudowę oferty produktowej oraz sieci sprzedaży, co w opinii Zarządu przyczyni się do wzrostu przychodowości w kolejnych kwartałach”- dodaje.

 

W pierwszym kwartale br. Getin Noble Bank kontynuował działania związane z powiększaniem funduszy własnych. Skonsolidowany współczynnik wypłacalności wzrósł o 5,0 p.p. z poziomu 9,9% na koniec 2011 roku do 14,9% na koniec marca 2016 roku. Natomiast skonsolidowany współczynnik CET1 na koniec I kwartału br. wynosił 11,7%. Jednym z ostatnich działań było podpisanie z LC Corp B.V. umowy sprzedaży 50,72% udziałów Getin Leasing. Wartość transakcji (wraz z otrzymaną dywidendą) wyniosła 218 mln. Aktualne poziomy wskaźników kapitałowych są najwyższymi w historii Grupy Getin Noble Banku.

 

Skonsolidowany współczynnik wypłacalności (CAR), 2011 – I kw.2016

 

W pierwszym kwartale 2016 roku zysk netto Grupy Getin Noble Bank bez obciążeń z tytułu podatku bankowego wyniósł 20 mln PLN. Zaraportowany wynik netto wyniósł -18 mln PLN. Ujemny wynik był spowodowany m.in. objęciem Banku w lutym i marcu br. obligatoryjnym podatkiem bankowym. Getin Noble Bank realizuje od marca 2016 roku plan trwałej poprawy rentowności (w rozumieniu art. 142 Prawa bankowego). Fakt ten został potwierdzony przez Komisję Nadzoru Finansowego. Bank wystąpił do Ministerstwa Finansów o interpretację przepisów podatkowych w zakresie podatku bankowego zapłaconego za marzec.

 

Bank kontynuuje politykę budowy bezpiecznej struktury aktywów i pasywów, zarówno w przekroju walutowym, jak i płynnościowym. Na koniec marca 2016 roku saldo kredytów Grupy Getin Noble Banku wynosiło 48,1 mld PLN, a saldo depozytów 56,7 mld PLN. Stałe zmniejszanie salda kredytowego (o 1,2 mld PLN od początku 2016 roku) jest elementem realizacji strategicznych działań w zakresie delewarowania i tym samym optymalizacji wskaźników kapitałowych. Bank utrzymuje silną i jedną z najlepszych na rynku pozycji płynnościowych (wskaźnik K/D wynosi 85%) oraz systematycznie obniża również koszt depozytów (-82 p.b. od początku stycznia 2015), przy wzroście salda (1 mld PLN od początku 2016 roku). W ujęciu rok do roku, Bank obniżył kwartalne koszty odsetkowe o blisko 140 mln PLN.

 

Obecnie Getin Noble Bank realizuje nową, ogłoszoną w marcu br., strategię na lata 2016-2018. Zakłada ona kontynuację transformacji Banku zainicjowaną w ramach strategii Getin Up. Celem działań jest budowa rentownego i efektywnego banku uniwersalnego o powtarzalnych źródłach dochodów. Aspiracją Zarządu jest dalsze obniżanie kosztu finansowania, zwiększenie intensywności relacji z Klientami oraz wzrost efektywności operacyjnej.

Źródło: Getin Noble Bank

RELATED ARTICLES

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

- Advertisment -
Google search engine

Most Popular